Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Parlamentní seminář o zelené energetice:

Hnutí DUHA, Calla a Heinrich Böll Stiftung Praha 1. prosince 2010 uspořádaly v Poslanecké sněmovně seminář "Chytrá podpora pro čistou energii - Jak by měl stát vylepšit podporu pro obnovitelné zdroje energie?"

Parlamentní seminář zaštítil pan poslanec Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP09 a Starostové a pan poslanec Václav Zemek, ČSSD.

Česká republika má enormní možnosti k rozhýbání zeleného průmyslu. Nezávislá energetická komise pod vedením prof. Pačese totiž propočetla, že české obnovitelné zdroje energie jsou výhledově schopny dodávat 69 % dnešní poptávky po elektřině. Nová průmyslová odvětví tak mohou srazit znečištění i dovoz paliv.

Příležitosti čekají na využití – to ale nepřijde samo od sebe. Stát pro ně musí vytvořit podmínky. Podpora však musí být chytře připravená. Vláda připravuje nový zákon o podporovaných zdrojích energie. Jak by měl vypadat, aby podpora byla levnější – a přitom aby růst čisté energetiky nadále pokračoval?

Fotogalerii z průběhu semináře si můžete prohlédnout na facebooku Chytré energie. Úvodní video naleznete na stránce profilu Hnutí DUHA na youtube.com.

 

Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP09 a Starostové

Václav Zemek, poslanec ČSSD, člen Výboru pro životní prostředí

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA

 

První blok: Obnovitelné zdroje dodávají asi 5 % české energie. Ale jejich možnosti jsou mnohonásobně větší. Jaké příležitosti můžeme využít a jak plánuje svou energetiku Evropa?

  • Chytrá energie: možnosti růstu zelených zdrojů ve stabilním prostředí: Martin Sedlák, energetický expert, Hnutí DUHA
  • Představení nového zákona o podporovaných zdrojích: Pavel Jirásek, Ministerstvo průmyslu a obchodu
  • Možnosti obnovitelných zdrojů v evropském kontextu: Christian Nabe, vedoucí manažer oddělení Energetické soustavy a mezinárodní trhy, konzultační firma Ecofys

Druhý blok: Obnovitelné zdroje se zatím neobejdou bez dočasné podpory, která zelené energetice pomůže, aby pronikla na trh. Jak správně nastavit podporu, aby zajistila nástup inovací, jenž stlačí cenu dolů?

  • Rozumná podpora čisté energetiky - jak zachovat dobrý zákon: Pavel Doucha, Ekologický právní servis
  • Národní akční plán České republiky - růst, nebo stropy pr o čistou energii: Petr Holub, nezávislý poradce pro energetiku
  • Chytré sítě: význam Inteligentních sítí pro připojování obnovitelných zdrojů: Jiří Borkovec, výkonný ředitel, Česká technologická platforma Smart Grid
  • Záznam diskuze

Třetí blok: Obnovitelné zdroje energie již dnes snižují znečištění o miliony tun ročně. Vytvořily také tisíce nových pracovních míst. Růst čisté energetiky může zastavit nestabilní prostředí a chybné politické kroky. Jaké příležitosti vytváří zelená ekonomika dnes a jakým rizikům se musíme bránit?

  • Solární energii zítřka lze predikovat, akumulovat a úsporně spotřebovat: František Smolka, předseda představenstva, Česká fotovoltaická průmyslová asociace
  • Svěží vítr pro Česko - zkušenosti z praxe a ze světa, možnosti dalšího růstu: Michal Janeček, předseda, Česká společnost pro větrnou energii 

Závěrečné shrnutí (Edvard Sequens, Calla)

Seminářem provázel Aleš Kuták, nezávislý konzultant.

Videozáznam ze semináře bude uveřejněn do 9. 12. 2010.

Podrobný program semináře i představení expertů, kteří vystoupila na semináři, otevřete kliknutím na obrázek:

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla