Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Další Temelín ani Prunéřov nejsou potřeba, tvrdí unikátní studie ekologů

Ekologické organizace mají konkrétní plán na příštích 40 let, jak zásadně proměnit českou energetiku. Podle obsáhlé studie lze např. omezit dovoz plynu a ropy na polovinu. Podíl tzv. zelené energie by mohl vzrůst až na 49 %.

Ekologické organizace ve středu představily koncepci Chytrá energie, tedy konkrétní a propočtený plán, jak zelené inovace a nová odvětví mohou během čtyř desetiletí proměnit českou energetiku. Z něj vyplývá, že Česko nepotřebuje stavět další elektrárny, ale může zajistit dostatek eneregie díky úsporám a využitím obnovitelných zdrojů.

Ekonomika.iHNed.cz  21. 4. 2010  11:52

Plný text článku: http://ekonomika.ihned.cz/c1-42758350-dalsi-temelin-ani-prunerov-nejsou-potreba-tvrdi-unikatni-studie-ekologu

 

Nový Prunéřov nepotřebujeme, říká převratná studie

Současná vyhrocená debata o novém Prunéřovu, kvůli níž dokonce rezignoval ministr životního prostředí Jan Dusík, je možná zbytečná. Česko totiž tuto elektrárnu nepotřebuje.  Vyplývá to aspoň z unikátní studie Chytrá energie, která přináší návod na radikální proměnu české energetiky, aby co nejméně zatěžovala životní prostředí a zároveň ponechala lidem dosavadní komfort.

Pavel Baroch, Aktuálně.cz, 21. 4. 2010

Odkaz na plný text článku: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=666339

 

Ondřej Šrámek: Zelení byznysmeni, spojte se

Největší přínos Chytré energie je právě v tom, že se na celý problém dívá opačně. Nebere vysokou spotřebu v ČR jako dogma. Vychází z přesvědčení, že naší zemi nejvíce prospěje, když ušetříme co nejvíce energie a zbytek v co největší míře vyrobíme z malých obnovitelných zdrojů. Ekologické organizace odvedly velký kus práce, když v Chytré energii představily celou paletu opatření sahajících od energetických úspor v budovách, elektrospotřebičích, průmyslu a dopravě až po nejrůznější typy podpory pro obnovitelné zdroje.

Ondřej Šrámek, autor je manažerem firmy Knauf Insulation, zabývající se tepelnými izolacemi, Hospodářské noviny, 26. 4. 2010

Odkaz na plný text článku: http://hn.ihned.cz/c1-42921860-zeleni-byznysmeni-spojte-se

 

Česko bez jaderné energetiky? Nové výpočty to umožňují

Česká republika se v polovině století obejde bez elektřiny z jádra a domácnosti ani průmysl to nijak nepocítí.  Vyplývá to z unikátní studie Chytrá energie, která přináší návod na radikální proměnu tuzemské energetiky, aby co nejméně zatěžovala životní prostředí a zároveň ponechala lidem dosavadní komfort.

Pavel Baroch, Aktuálně.cz, 25. 4. 2010

Odkaz na plný text článku: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=666339

 

Úspory můžou dle ekologů pokrýt až polovinu poptávky po elektřině

Obnovitelné zdroje v kombinaci se zateplováním domů, lepšími spotřebiči nebo inovacemi v průmyslu by podle ekologických organizací mohly pokrýt až 49 procent tuzemské poptávky po elektřině. Ekologové to uvedli v plánu, jak proměnit českou energetiku během příštích 40 let, který dnes představili. Za určitých podmínek by podle plánu také bylo možné omezit dovoz ropy a zemního plynu na polovinu.

ČTK 21. 4. 2010

Odkaz na plný text článku: http://www.financninoviny.cz/zpravy/uspory-muzou-dle-ekologu-pokryt-az-polovinu-poptavky-po-elektrine/466441?rss

 

Studie, bourání kvůli těžbě je zbytečné

Moderátor (Bohumil Klepetko):
Pět ekologických sdružení vystoupilo s˙novou mezinárodní studií. Na jejím základě argumentují, že Česko vůbec nepotřebuje ani modernizaci uhelné elektrárny Prunéřov, ani bourání obcí na severu Čech kvůli další těžbě uhlí.

Redaktor (Vladimír Kořen):
Od hnědého uhlí, ke slunci, větru a biomase. Pojďme chytře změnit výrobu energie! Vyzívají ekologové a drží přitom v˙ruce novou studii, na které se podílely i prestižní zahraničí vědecké ústavy.

Host (Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA):
Propočty pro tuto studii potvrdili, že můžeme zajistit dostatek energie pro české domácnosti. A český průmysl, aniž bychom museli rozšiřovat uhelné doly, bourat další vesnice a taky stavět nové uhelné elektrárny.

Události 21. 4. 2010

Odkaz na reportáž: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210411000100421-udalosti/?index[]=110452

 

Ekologické organizace mají plán pro českou energetiku

Jak by se měla v příštích desetiletích proměnit česká energetika, o tom by měla napovědět konference ekologických organizací. Zelená energie, nízkoenergetické hospodářství, obnovitelné zdroje energie – s takovými hesly přichází ekologické organizace. Tvrdí, že chtějí představit dynamický plán s propočty, jak by zelené inovace a nové odvětví mohly v příštím období proměnit českou energetiku, a tak snížit nejen závislost na uhelných dolech, ale také srazit dovoz ropy a zemního plynu na polovinu.

ČT24, 21. 4. 2010

Odkaz na plný text článku: http://www.ct24.cz/ekonomika/87652-ekologicke-organizace-maji-plan-pro-ceskou-energetiku/

 

Česko má podle ekologů chytře změnit výrobu energie

Ekologové nabádají Česko, aby chytře změnilo výrobu energie. Pět ekologických sdružení dnes totiž vystoupilo s novou mezinárodní studií, na které se podílely i prestižní zahraniční vědecké ústavy. Na jejím základě argumentují, že Česko nepotřebuje ani modernizaci uhelné elektrárny Prunéřov, ani bourání obcí na severu Čech kvůli další těžbě uhlí.

ČT24, 21. 4. 2010

Odkaz na plný text článku: http://www.ct24.cz/ekonomika/87693-cesko-ma-podle-ekologu-chytre-zmenit-vyrobu-energie/

 

Obejdeme se bez jádra, ropy a zemního plynu, tvrdí ekologické organizace

Ekologické organizace přicházejí s plánem na hlubokou změnu energetiky, který nazvaly „Chytrá energie“. Díky němu mají kolem roku 2050 klesnout emise skleníkových plynů o devadesát procent, a také má dojít k prudkému poklesu celkové spotřeby energie. Většina energie bude v polovině století pocházet z domácích zdrojů a to díky obnovitelným zdrojům energie. Velká část energie by se měla vyrábět přímo tam, kde se bude spotřebovávat. Plán počítá i s tím, že auta budou jezdit převážně na elektřinu, která se krom jiných zdrojů bude dovážet z Afriky nebo ze Severního moře.

Hugo Charvát, Ekolist  22. 4. 2010

Odkaz na plný text článku: http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=2226065

 

Česko by mohlo dostávat elektřinu z Baltu a Afriky

Na polovinu plánují ekologické organizace srazit dovozy ropy a plynu do roku 2050. Místo toho chtějí raději dovážet čistou energii z obnovitelných zdrojů. Dosud žádný scénář vývoje české energetiky nepočítal s tím, že by omezení dovozu ropy a plynu i použití domácích fosilních paliv mohlo být také nahrazeno využitím čisté elektřiny vyráběné v zahraničí. Především ve větrných elektrárnách v Baltickém moři nebo slunečních elektrárnách na jihu Evropy a v severní Africe. V úvahu přichází i dovoz biomasy z Polska a Ukrajiny.  Dovoz proudu z obnovitelných zdrojů ze zahraničí by měl ale představovat jen asi 15 procent celkové spotřeby elektřiny v České republice. Předpokládané platby do zahraničí by tak byly zlomkem toho, co platí nyní Česká republika za dovoz ropy a zemního plynu. Úspory na platbách za nižší dovozy fosilních paliv by tak mohly v dnešních cenách přesahovat 150 miliard korun ročně.

Vít Smrčka, TZB-info.cz, 24. 4. 2010

Odkaz na plný text článku: http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=6419

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla