Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Už skoro 90 procent tepla v Třebíči pochází z biomasy. Projekt, který je zatím největší v České republice, osvobodil město na Vysočině ze závislosti na uhelných dolech a ruském plynu.

„Lidé v Třebíči budou mít v zimě teplo, i kdyby Putin utáhl všechny kohoutky," říká Edvard Sequens ze sdružení Calla. „Nepotřebují ani uhlí z mamutích povrchových dolů na Mostecku."

Domácí a laciné palivo

Společnost Tepelné hospodářství Třebíč topí hlavně slámou, pilinami, kůrou i štěpkou. Biomasu, kterou odebírá z okolního venkova, spaluje v kotlích s výbornou účinností přes 85 procent. Ztráty tak pohltí jen velmi malou část paliva. Zbývající asi jednu desetinu tepla vyrábějí plynové kotelny, které zároveň v kogeneraci dodávají a prodávají elektřinu. Cena tepla zůstává nejnižší v regionu. Loni nepřesáhla 400 Kč za jeden gigajoule bez DPH, což je částka, o které většina českých domácností může jen snít.

Budějovice budou plýtvat?

Přesně opačným směrem míří magistrát v Českých Budějovicích. Místní politici plánují, že zdejší uhelná teplárna bude vyrábět více elektřiny a teplo, pro nějž nemá odběr, bude vypouštět do vzduchu. Důvodem je snaha vydělat na prodeji elektrické energie. Stoupne spotřeba uhlí a zvýší se také zdraví škodlivé exhalace oxidu siřičitého.

Představenstvo městské teplárny připravuje výměnu dožívající turbíny za novou. „Město má neurčitou energetickou koncepci. Lidé se kvůli tomu odpojují od centrálního zdroje tepla, odběr klesá a teplárna potřebuje sanovat ekonomiku. Tak vymysleli, že budou vyrábět více elektřiny. Jenomže výsledkem je ještě větší závislost města na fosilních palivech a více smogu," dodává Sequens.

Více informací k záměru Teplárny v Českých Budějovicích.

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla