Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Do prvního čtení v Poslanecké sněmovně míří po více než třech letech příprav novela zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE). Návrh, který by měl v tuzemsku ukončit mnohaletou stagnaci rozvoje výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) však doprovází řada výhrad. Asi nejvýznamnější se týká fotovoltaiky, která v seznamu OZE mající nárok na novou provozní podporu, zcela chybí.

Ministerstvo průmyslu svou dlouhodobou snahu vyjmout z nároku na podporu fotovoltaické elektrárny nejprve zdůvodňovalo konkurenceschopností velkých fotovoltaických projektů s výkonem v řádech jednotek megawattů s ostatními zdroji. Aktuálně argumentuje Modernizačním fondem či jinými evropskými penězi, které by v podobě investiční podpory měly na rozvoj fotovoltaiky jít. Opatření v POZE související s fotovoltaikou a vyvolávající kritiku se však netýkají jen budoucích projektů. Ministr průmyslu Havlíček se při projednání návrhu POZE na vládě rozhodl omezit i již existující fotovoltaické projekty a to skrze snížení jejich výnosového procenta. Podle Havlíčka jde o tah proti solárním baronům a na státních dotacích neúměrně profitujícím projektům. Zástupci odvětví návrh označující jako likvidační a neférový (fotovoltaika má mít ze všech OZE výnosové procento nejnižší).

Otazníky vyvolává i způsob, jakým se má provozní podpora aktivovat. Podle návrhu POZE by měla vláda každé tři roky stanovit druh OZE a jeho množství, což s sebou nese nejen nejistotu v podobě absence dlouhodobě stabilních podmínek, ale taky riziko vypsání “nuly”. Část pravomocí mluvit do nastavení podpory by nově mělo mít i Ministerstvo průmyslu, které se k OZE dlouhodobě staví skepticky. V neposlední řadě chybí i jakékoliv rozlišení mezi komerčními a komunitními projekty, což by budoucí zájemce z řad obcí a měst v konkurenci s investory z oboru výrazně znevýhodnilo.
Nejistotu vzbuzuje i načasování odeslání novely POZE do Sněmovny, která má na schválení jen něco přes půl roku, než se politické strany ponoří do předvolebního boje vrcholícího na podzim 2021.

Tomáš Jagoš, Hnutí DUHA

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla