Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Rakouské spolkové železnice (ÖBB) uvedly v dubnu do provozu solární elektrárnu, která dodává proud přímo do trolejové sítě. Elektrárna se nachází na dvouhektarovém drážním pozemku ve Wilfleinsdorfu nedaleko okresního města Bruck an der Leitha, 40 km východně od Vídně v bezprostřední blízkosti železničního koridoru Vídeň – Budapešť.  O převod vyrobené elektřiny na drážní parametry 16,7 Hz a 110 kV se stará 95 střídačů. Tím odpadají přenosové ztráty, jakož i síťové a další poplatky. 7 tisíc solárních panelů vyrobí ročně 1100 MWh elektřiny, což zhruba odpovídá provozu 200 vlaků mezi Vídní a Salzburgem.

Během následujících měsíců bude analyzován výkon zařízení při různých teplotách a povětrnostních podmínkách a získaná data budou využita při stavbě dalších solárních elektráren, které ÖBB plánují podél svých elektrifikovaných tratí postavit.

ÖBB získávají v současné době 90 % elektřiny z vodních elektráren (8 jich samy provozují), 8 % z plynových elektráren a 2 % připadají na obnovitelné zdroje (mimo vodu). Prioritou firmy je využívání nejmodernějších technologií a maximalizace energetických úspor. V roce 2012 bylo ve štýrském Feldbachu uvedeno do provozu první energeticky soběstačné nádraží, kde veškerou spotřebu elektřiny vyrábí 600 metrů čtverečních fotovoltaických panelů. Vzorovým projektem je i nové hlavní nádraží ve Vídni, vybavené geotermálním zdrojem, solární elektrárnou a zařízením na využívání dešťové vody.

Jakub Šiška, Sonne und Freiheit, foto: ÖBB

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla