Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Zelená energie si dokázala najít cestu na jednu z nejznámějších staveb světa, Eiffelovu věž Paříži. Před nedávnem na ní byly instalovány dvě větrné elektrárny, které zásobují elektřinou restauraci a návštěvnické centrum v prvním patře věže.

Elektrárna má podobu dvou horizontálních turbín, které se otáčejí nad návštěvnickým pavilonem ve výšce 120 metrů. Natřeny a konstruovány jsou tak, že s vizáží věže zcela splývají a ze země téměř nejsou vidět. Zařízení, vyvinuté americkou firmou UGE International, vyrobí ročně 10 000 kWh a dokáže využívat proudění větru ze všech světových stran. Instalace turbín si vyžádala nasazení vrtulníku a speciálně vyrobených lanových navijáků.

Kromě větrné elektrárny se může „Eiffelovka“ pochlubit dalšími pokrokovými prvky: solárně termickými panely, umístěné na střechách obou návštěvnických center, pokrývají potřebu 50% teplé vody. Ke splachování toalet slouží dešťová voda, pro veškeré osvětlení se používají LED lampy. Všechna opatření jsou součástí programu francouzské vlády na maximální snížení produkce CO2, přičemž Eiffelova věž jako jeden ze symbolů země má být výkladní skříní tohoto snažení.

Jakub Šiška, Sonne und Freiheit, foto: UGE

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla