Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Německá armáda kupuje kontejnery, vybavené vysoce výkonnými solárními moduly a schopné fungovat jako mobilní elektrárny na solární proud. Jejich využití se předpokládá v polních táborech jako náhrada nebo doplněk naftových generátorů.

„Pro Bundeswehr je spolehlivé zásobování energií základním předpokladem, proto v krizových oblastech používá výhradně vlastní naftové generátory. Zajištění paliva pro tyto generátory je ovšem často velmi nebezpečný úkol. Tím, že snížíme spotřebu nafty, tedy ochráníme životy našich vojáků a zároveň posílíme akceschopnost vojska“, říká Michael Schulz, technický rada Bundeswehru a dodává: „Solární kontejner nám umožňuje využívat energii, která je všude k dispozici, což má pro nás nedocenitelný význam.“

Kontejnery s názvem „Multicon“ dodává německé armádě na klíč jako solární elektrárny se zabudovaným bateriovým zásobníkem a inteligentním řídícím systémem firma Aleo solar.  Fotovoltaické panely s kabely se na místě nasazení z kontejneru vyklopí. Příprava zařízení k provozu, resp. jeho demontáž zabere necelou hodinu času.

Speciálně vyvinuté moduly a spojovací články dosahují účinnosti 18,3 %, což je výrazně více, než ty, dosud sériově vyráběné. Antireflexní vrchní sklo panelů je potaženo fólií, která zesiluje intenzitu dopadajícího světla.

Nové zařízení najde ovšem využití i v civilní oblasti. „Na světě nemá miliarda lidí přístup k elektřině a další miliarda ji vyrábí za pomoci naftových generátorů. Mobilní solární kontejnery mohou pomoci rozvojovým zemím tento problém řešit. Jsme hrdi na to, že můžeme pro tyto ostrovní solární moduly nové generace dodávat a přispět tak k tomu, aby si lidé všude na světě mohli vyrábět čistý proud“ prohlásil Günter Schulze, obchodní ředitel firmy Aleo solar.

Jeden solární kontejner má výkon 27 kWp a dokáže uložit 150 kWh solárního proudu. Kontejnery lze propojovat do libovolného počtu, takže lze jejich prostřednictvím pokrývat poptávku až do výše několika megawattů. Tím pádem lze takto zásobovat nemocnice, utečenecké tábory nebo zařízení na odsolování mořské vody.

Kontejnery se vyrábí v Duisburgu ve čtyřech variantách, lišících se podle výkonu a zásobní kapacity. Mohou produkovat jak jednofázový, tak třífázový proud. Cena vyrobeného proudu se pohybuje kolem 13 eurocentů za kilowatthodinu. Každý kontejner lze snadno transportovat nákladním autem.

Jakub Šiška, Sonne und Freiheit

Další informace: http://www.aleo-solar.de/unternehmen/presse/pressemeldungen/

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla