Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

V loňském roce překonala rakouská větrná energetika další pomyslný mezník. Poblíž městečka Rohrau v okrese Bruck an der Leitha v Dolním Rakousku byla instalována turbína s pořadovým číslem 1000. Instalovaný výkon rakouských větrných elektráren tím dosáhl hranice 2 000 MW. Jejich elektřina zhruba odpovídá spotřebě jedné třetiny rakouských domácností.

Při té příležitosti připomněla rakouská média statistiku, vypovídající o raketovém růstu větrné energetiky v zemi. Dosažení hranice 1000 MW celkového výkonu trvalo 16 let. Druhá tisícovka přibyla během necelých čtyř roků. Zřejmý je i růst efektivity instalovaných zařízení. V roce 2010 vyrobilo 620 větrných turbín s celkovým instalovaným výkonem 1000 MW 2,1 miliardy kilowatthodin elektřiny. V roce 2014 mělo 1000 větrných turbín instalovaný výkon 2000 MW a vyrobilo 4,3 miliardy kilowatthodin ekologického proudu. Větrný park Rohrau, jehož součástí je i tisící rakouská větrná turbína, byl přitom v provozu ještě jen menší část roku.

Výstavba větrných elektráren jde v Rakousku ruku v ruce přestavbou energetické sítě. Tu v posledních letech financovaly téměř zcela firmy, provozující větrné elektrárny. Energetická síť Rakouska je tak zcela schopna zvládat kolísání výkonu obnovitelných zdrojů a zároveň je připravena na jejich další rozvoj. Větrná energetika má podle posledních studí potenciál pokrýt do roku 2020 50 % spotřeby elektřiny rakouských domácností a do roku 2030 dokonce 100 %. K tomu však musí stát zajistit odpovídající podmínky. Jak uvedl obchodní ředitel firmy IG Windkraft Stephan Moidl, trh s elektřinou je stále pokřivený, protože subvence pro uhelné, jaderné a plynové elektrárny v Evropě spíše rostou, místo aby se odbourávaly. Ke spravedlivému energetickému trhu je tak stále ještě daleko.

Více informací:
https://www.igwindkraft.at/?mdoc_id=1028478

Jakub Šiška, Sonne und Freiheit

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla