Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Na českém finančním trhu se objevil první investiční fond, který se orientuje na obnovitelné zdroje energie. Jmenuje se Nova Green Energy a stojí za ním slovenská finanční společnost Arca Capital. Investorům slibuje výnos 7-9 procent ročně.

Jde o otevřený investiční fond, který operuje v regionu střední a východní Evropy (ČR, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko a Černá Hora). Investuje do menších elektráren o výkonu do 1 MW a jeho cílem je dosáhnout poměru: 40 % fotovoltaiky, 25 % biomasy, 20 % vodních elektráren a zbytek ostatní, např. spalování odpadů nebo vítr.

Fond může být efektivním nástrojem pro urychlení výstavby dalších „zelených“ elektráren, neboť kupuje zaběhnuté projekty od developerů, kteří je postavili tzv. na „kšeft“. Ti pak mohou utržené peníze investovat do výstavby dalších obnovitelných zdrojů. To se ovšem týká Česka jen velmi omezeně, protože od příštího roku nebudou mít nové instalace s výjimkou malých vodních elektráren garantovanou výkupní cenu. Výstavba zejména fotovoltaických a větrných elektráren proto bude velmi obtížná.

Do otevřeného podílového fondu mohou podle zákona přímo investovat pouze tzv. kvalifikovaní investoři, a to minimální částkou 125 tisíc Eur. V praxi to jsou zejména banky, penzijní fondy, obchodníci s cennými papíry, pojišťovny, eventuálně nadace spravující rodinné majetky. Možné je investovat i nepřímo přes licencovaného obchodníka, tam je pak minimální výše 10 tisíc Eur. Pro řadové občany, kteří by chtěli svými penězi podpořit obnovitelnou energetiku, tedy otevřený investiční fond není určen.

V západní Evropě jsou tzv. zelené fondy velmi populární, a to jak investiční pro velké „hráče“, tak podílové pro drobné investory. V Německu, Rakousku nebo Švýcarsku do nich často investují i církve, pro které je odpovědnost vůči životnímu prostředí jedno z hlavních témat. K tomu však musí v dané zemi panovat jistota, že stát „zelené“ investice podporuje a že je možné se na nastavená pravidla dlouhodobě spolehnout. V Česku tomu tak bohužel není.

Jakub Šiška, Sonne und Freiheit

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla