Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Solární elektrárny nefungují, když nesvítí slunce, větrné zas tehdy, když nefouká.  Svýcarská firma Anerdgy chystá řešení: solárně-větrnou elektrárnu, kterou bude možné umístit na střechu budovy. Převratná technologie se jmenuje Windrail a její autor a zakladatel Anerdgy Sven Kohler ji chce uvést na trh příští rok. V ideálním případě má zařízení pracovat 330 dnů v roce, v nejhorším pak 220.

Větrné turbíny ve formě lopatkového kola jsou zasazeny do zvláštního tubusu, posazeného nad okapem, resp. na přechodu mezi fasádou a střechou. Solární články jsou umístěny na vrchní straně tubusu. Předpokladem instalace je rovná střecha velkých rozměrů, např. nákupních center, skladů nebo továren. Pro rodinné domy tato technologie zatím není určena. Zařízení využívá toho, že na hraně střechy fouká vítr hodně silně, protože vzduch se tlačí po stěně domu vzhůru. Větrná turbína tam proto pracuje velmi efektivně.

Jeden modul, který dokáže vyrábět elektřinu ze slunce i z větru, má rozměr 4 m2 a stojí 2000 Euro. Podle počtu modulů a povětrnostních podmínek pak zařízení dokáže vyrobit za rok asi 1500 až 3500 kilowatthodin elektřiny. Náklady na moduly se mohou vrátit investorovi už za dva roky, v závislosti na intenzitě větru a slunce. Do nákladů je však třeba zahrnout ještě montáž a příslušenství.

Firma Anerdgy představila svůj vynález na letošním veletrhu v Hannoveru a chystá se s ním od příštího roku dobýt německý trh. V současné době se v Basileji testuje prototyp. Experti z tamní univerzity hledají pro tubus ideální tvar a místění na střeše budovy.

Jakub Šiška, Sonne und Freiheit

zdroj: http://green.wiwo.de/doppelkraftwerk-dachmodul-produziert-aus-wind-und-sonne-strom/

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla