Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Solární elektřina má pověst nejdražšího energetického zdroje. Brzo však bude tento obraz minulostí. Nová analýza propočetla, že sluneční energie může být v Evropě plně konkurenceschopná do roku 2020, v jižních státech dokonce již do dvou let.

Pokles cen, nástup inovací

Ekonomické propočty blížící se konkurenceschopnosti vyplývají z nové studie Evropské asociace fotovoltaického průmyslu (EPIA). Fotovoltaické panely patří k nejprogresivnějším technologiím. V posledních dvaceti letech se ceny solárních zdrojů snížily o více než 20 %, pokaždé když se celkový objem nových instalací zdvojnásobil.

Cena panelů klesla jen za první polovinu tohoto roku o dalších 21 %. Cena produkované sluneční elektřiny se tak začíná blížit běžné ceně na trhu v Kalifornii, Itálii a Turecku. „Solární energie může být do tří až pěti let levnější než uhlí nebo jádro,“ uvedl letos pro agenturu Bloomberg Mark M. Little, generální ředitel výzkumu General Electric. Studio EPIA pak předpokládá další propad cen: až o 50 % do roku 2020. Ne nadarmo proto v roce 2007 vyhlásil Časopis Popular Science za Inovaci roku 2007 technologii od kalifornské společnosti Nanosolar, která umožňuje fotoelektrický film nanášet na panely ve formě inkoustu namísto dosavadního (komplikovaného a pomalého) potahování ve vakuových komorách. Zelená energie tak dokonce i předstihla iPhone.

Plná konkurenceschopnost sluneční energie

EPIA spolu s konzultační společností AT Kearney analyzovaly pět největších trhů Evropy: ve Francii, Německu, Itálii, Španělsku a Velké Británii. Dynamická parita sítě, tedy bod kdy se na trhu v konkrétní zemi protne současná hodnota výnosů z provozu solárních zdrojů s cenou elektřiny z běžného energetického mixu, by mohla být poprvé dosažena již během roku 2013 v Itálii. Postupně se pak bude přesouvat směrem na sever do celé Evropy.

Druhou veličinou, kterou studie sledovala, je konkurenceschopnost výroby. Jde o okamžik, kdy jsou investice do solární energie pro investora stejně atraktivní jako do konvenčních fosilních technologií. Konkurenceschopné začne být slunce opět nejdříve na jihu- nejprve v roce 2014 v Itálii, a pak se rozšíří do roku 2020 po celé Evropě. Růst sluneční energie však také vyžaduje zachování stabilního prostředí a v nejbližších letech i dobře nastavené podpůrné legislativy pomáhající garantovanou výkupní cenou.

"Řada expertních analýz ukazuje, že se solární elektřina za malý čas stane konkurenceschopnou. Na paty špinavé fosilní elektřině šlape nejen na jihu, ale také v sousedním Německu. Studie EPIA ukazuje, že podpora zelených zdrojů je pouze dočasné opatření. Klíčové je však zachovat jeho stabilitu, aby se srovnal rozdíl mezi v minulosti bohatě dotovanými uhelnými nebo atomovými zdroji a novým čistým odvětvím,“ říká Martin Sedlák z Hnutí DUHA.

Cena solární energie by měla klesnout na 0,08 až 0,18 euro na kilowatthodinu v roce 2020 (v závislosti na velikosti, umístění a typu fotovoltaické technologie). Nejlepší projekty by pak měly být levnější než dnešní elektřina. V tomto světle jsou pak zarážející plány českého ministerstva průmyslu, které nepočítá s dalším růstem progresivní technologie a dělá vše pro likvidaci slibně rozběhnutého odvětví.

(c) Redakce Chytrá energie / foto: P. Langrock

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla