Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Čína chce do deseti let vyrábět 15 % energie z obnovitelných zdrojů. Čistá energetika tak každoročně nahradí 18 milionů vagonů s uhlím. Země loni do zelené energetiky investovala 35 miliard dolarů: dvakrát více než USA.

Čínská vláda chce během stejné doby snížit emise oxidu uhličitého na jeden vyrobený jüan hrubého domácího produktu o 40–45 %. „Hlavně však hodlají omezit rostoucí závislost na dovozu energetických zdrojů," říká Edvard Sequens ze sdružení Calla. „Čína má velký problém s vysokou potřebou ropy a plynu a také s prudce rostoucími emisemi skleníkových plynů."

Říše středu obsadila první místo světového žebříčku ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů už před třemi lety. Ve větrné energetice loni dohnala Německo: celá třetina větrných turbín uvedených do provozu připadá právě na Čínu.

Na budování čínského větrného parku vydělávají také české podniky. Výrobce špičkových průmyslových převodovek Wikov MGI z Hronova získal letos kontrakt na dodávku zboží pro větrné elektrárny do Číny za více než 360 milionů korun. Převodovky by zde měly pracovat v největších větrných elektrárnách světa s průměrem rotoru přes 140 metrů.

Vláda podporuje růst větrných elektráren pevnými výkupními cenami a solární panely podporuje motivačním programem Zlaté slunce.

Od kvantitativního ke kvalitativnímu

Velké investice směřují do výstavby inteligentních sítí, které si poradí s nestálou výrobou energie ze slunce a větru. Na řadě míst to znamená, že se vůbec poprvé připojí na elektrickou soustavu. Mnoho větrných elektráren dnes funguje pouze v takzvaném ostrovním provozu – zajišťuje elektřinu pro své nejbližší okolí. „Stavba chytrých sítí během příštích pěti let zvýší čínský HDP o jedno procento ročně,“ řekl Wu Jiandong, hlavní energetický expert z Čínské akademie věd. „Je nám jasné, že potřebujeme změnu," řekl Wan Bentai, hlavní inženýr čínského ministerstva ochrany životního prostředí. „Musíme proměnit náš hospodářský růst od kvantitativního ke kvalitativnímu.

 

 

 

 

 

 

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla