Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

České podniky, které patří mezi největší znečišťovatele v zemi. Loni vydělaly přes čtyři miliardy korun na prodeji povolenek k exhalacím, které dostaly od státu zbytečně navíc, a přitom zdarma. Vyplývá to z analýzy Centra pro dopravu a energetiku.

Centrum přepočítávalo statistiku evropského systému obchodování s emisními povolenkami za rok 2009, která byla zveřejněna v polovině května. Žebříček českých znečišťovatelů vede ČEZ s devíti miliony tun emisí oxidu uhličitého z elektrárny Prunéřov, druhé místo obsadila elektrárna Počerady (rovněž ČEZ) s necelými sedmi miliony tun a trojici doplňuje ArcelorMittal Ostrava s bezmála pěti miliony tun.

Kdo nejvíce vydělal

ArcelorMittal je také firmou, která nejvíce vydělala na povolenkách. Firmě totiž díky štědrému přídělu od vlády loni zbylo 2,3 milionu povolenek v celkové hodnotě cca 849 milionů korun. V těsném závěsu je pak ČEZ, který pro své elektrárny získal o 2,2 miliony povolenek více než potřeboval a zbylo mu tedy 816 milionů korun. První tři největší čeští znečišťovatelé vypustí každoročně 1,7násobně více emisí než všechny osobní automobily, které u nás jezdí.

www.sxc.hu

zdroj obr: sxc.hu

Chudým brát a bohatým dávat

Poslanci ČSSD a ODS loni prosadili, že velcí znečišťovatelé budou část emisních povolenek dostávat zadarmo i po roce 2013. Zamítli návrh, aby si peníze – experti hovoří až o 68 miliardách korun – nechal stát a financoval z nich zateplování domů. Ekologické organizace prosazují vznik Fondu energetické nezávislosti, který by z těchto prostředků pomáhal izolovat budovy, a snížil tak účty za energii a závislost na ruském plynu v milionech českých domácností.

Fond energetické nezávislosti v návrhu ekologických organizací.

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla