Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Francie přijala nový zákon, který zajistí, že spotřeba energie ve všech budovách do roku 2020 klesne nejméně o 38 procent. V domech, které patří státu – třeba školách nebo úřadech – bude pokles dokonce ještě větší.

Legislativa po britském vzoru také stanovila, že exhalace skleníkových plynů budou klesat o 3 procenta ročně – rok po roku, krok po kroku. Má tak rozhýbat investice do zeleného hi-tech, jako jsou větrné elektrárny, zateplování domů nebo pohodlná veřejná doprava. Francie je po Británii druhá země v EU, která takový zákon přijala. Obdobnou legislativu prosazují také české ekologické organizace iniciativou Velká výzva.

Impuls pro inovace

Odborníci si od nové legislativy slibují, že podpoří domácí průmysl v době recese, nastartuje inovace a doslova srazí dovoz ropy a plynu. „Díky jasně a dopředu nastaveným podmínkám dosáhnou podniky snáze na úvěry na efektivní technologie, které jim pomohou snížit náklady a zvýšit konkurenceschopnost,“ řekla Cyrielle den Hartighová, expertka francouzské ekologické organizace Les Amis de la Terre.

Celé znění legislativy.

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla