Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Donald J. Trump sliboval, že ukončí „válku proti uhlí“, jak sofistikované tažení proti špinavému vzduchu nazval americký průmysl. V posledních pěti letech vedlo k odstavení zhruba jedné uhelné elektrárny každých 10 dní. V předvolební kampani Trump také řekl, že „zruší“ Pařížskou dohodu o ochraně klimatu. Do čela úřadu na ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency) dosadil člověka známého pochybnostmi o lidském vlivu na změny klimatu a razantně úřadu seškrtal rozpočet. Z webových stránek Bílého domu nechal zmizet klimatickou agendu. Navíc stihnul stopnout americkou pomoc chudým zemím, které jsou projevy měnícího se podnebí nejvíce postiženy.

Od postupného oslabování klimatické politiky ke splnění radikálních předvolebních slibů zbývá podle amerických médií už jen krůček. Namále má hlavně plán pro čistou energii Trumpova předchůdce Obamy, který požaduje, aby sektor energetiky do roku 2030 snížil emise oxidu uhličitého o 32 % oproti úrovni v roce 2005 s tím, že každý stát federace má navrhnout vlastní strategii, jak požadovaného snížení emisí dosáhne. Plán je nyní u soudu a hrozí, že ani nezačne platit. Nicméně důvody pro ústup od uhlí trvají - levný plyn a čím dál dostupnější obnovitelné zdroje energie vytlačují stárnoucí uhelnou flotilu z pozice cenového šampiona. Modernizace elektráren by vyšla draho, a pokud jsou po ruce levnější alternativy, jak vyrobit potřebnou energii, akcionáři na ně slyší.

Stephen Bannon, Trumpův klíčový poradce, na prezidenta naléhá, aby odstoupil od přelomové mezinárodní dohody o ochraně klimatu z Paříže. Na rozdíl od Kjótského protokolu už ale USA Pařížskou dohodu ratifikovaly a podle článku 28 od ní formálně můžou odstoupit nejdříve za 4 roky. Diplomatické i ekonomické následky takového kroku však budou Američany hodně bolet, proto jej Trumpovi rozmlouvá jak jeho ministr zahraničí Rex Tillerson, tak jeho dcera Ivanka. Zůstat u jednacího stolu spolu s Čínou, Indií nebo Brazílií a domlouvat nová mezinárodní pravidla pro omezení emisí může být nakonec výhodnější než prásknout dveřmi.

Američané - většina veřejnosti, byznys, města, investoři - ale chtějí čistou energii. Státy jako Kalifornie, Minnesota, Vermont či New York hodlají pokračovat v postupné proměně energetiky bez ohledu na názor Bílého domu. Pokud Trump zruší federální regulace a stáhne podpis USA z Pařížské dohody, bude snižování emisí na nich. To by podle přijatých opatření na úrovni států neměl být problém – v součtu počítají s obdobným snížením emisí, jako je výše závazku USA pod Pařížskou dohodou. Jak se krátce po prezidentských volbách nechali slyšet kalifornští politici Kevin de León a Anthony Rendon: „Kalifornie sice nebyla součástí USA, když se začala psát jejich společná historie, ale bude zcela bezpochyby střežit jejich budoucnost.“

Klára Sutlovičová, Glopolis
Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla