Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

První zářijovou sobotu přibyly pod novou mezinárodní dohodu o ochraně klimatu z Paříže dva důležité podpisy: prezidenti USA a Číny, států s nejvyššími emisemi skleníkových plynů, u příležitosti summitu G20 oznámili, že smlouvu ratifikovali. Pro platnost Pařížské dohody je nutné, aby ji ratifikovalo nejméně 55 států, které jsou dohromady odpovědné za alespoň 55 % globálních emisí. Skóre k 8. září bylo 26 států a 39 % globálních emisí - přičemž 38 % připadá na USA a Čínu.

Podpisy obou velmocí dávají ostatním zemím jasný signál, že už nastal čas začít plnit loňské sliby. Čína má v tomto ohledu slušně nakročeno. Výroba solární a větrné elektřiny tam v roce 2015 stoupla více, než poptávka po elektřině - veškerou novou spotřebu pokryly tyto obnovitelné zdroje. Čína také loni instalovala polovinu všech nových světových zdrojů ve větrné energetice a čtvrtinu solárních zdrojů. To by byla v průměru jedna nová větší větrná elektrárna za hodinu a celkem 31 gigawattů za rok. Nastavené tempo rozvoje čistých zdrojů hodlá Čína držet do konce desetiletí. To pro představu znamená, že během příštích pěti let postaví ekvivalent britské elektrárenské flotily založený výhradně na větru a slunci.

Na stole v EU je od července návrh Evropské komise, podle nějž by členské státy měly v letech 2021 až 2030 snížit emise skleníkových plynů z menších zdrojů, na které se nevztahují emisní povolenky, a to o 30 % oproti stavu v roce 2005. To je ale příliš mírné tempo. Pařížské smlouvě by odpovídalo razantnější snižování emisí, o 45 % i víc. Zároveň se připravuje úprava podmínek systému obchodování s emisemi - hlavního nástroje EU pro redukci emisí.

Jednání o nové evropské legislativě však brzdí ratifikaci Paříže ze strany EU a hrozí, že smlouva vstoupí v platnost ještě letos bez jejího podpisu. Evropské instituce i slovenské předsednictví proto horečnatě vymýšlejí, jak by šlo ratifikační proces uspíšit. Slovenský ministr životního prostředí Lászlo Sólymos správně poznamenal, že „nesmíme zůstat pozadu, protože role EU je skutečně důležitá a EU nemůže svou pozici ztratit.“ Také příklad Číny ukazuje, že jde o obrovskou příležitost, kterou si nemůžeme dovolit nechat ležet ladem.

Klára Sutlovičová, Glopolis
Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla