Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Dosluhující Kjótský protokol může už začátkem prosince na konferenci OSN v Doha dostat svého nástupce. Vyjednavači Evropské unie však do Kataru odjedou s vágní pozicí k jednomu z klíčových bodů, který by mohl pomoci přilákat k nové dohodě o ochraně klimatu rozvojové země. Jde o úpravu pravidel umožňujících používat ušetřené emisní kredity z prvního kola i v dalších letech. Řešení navrhla skupina rozvojových zemí a Číny, ministři osmi (nových) členských zemí EU pod vedením Polska ho však odmítli přijmout za základ pro jednání. Kjóto II tak hrozí být stejným fiaskem, jakým je nyní evropský systém obchodování s emisemi.

Současná pravidla Kjótského protokolu dovolují neomezeně používat přebytečné emisní kredity z prvního kola (2008 až 2012) i v kole následujícím. Celkem se jedná až o 13 miliard volných kreditů a toto množství více než tisícinásobně převyšuje potenciální poptávku. Nutno podotknout, že obrovská zásoba emisních kreditů nevznikla vlivem efektivních opatření na snižování emisí, ale hlavně jako důsledek rozpadu socialistických ekonomik v devadesátých letech. Země EU mají asi 4 miliardy přebytků (nejvíce Polsko), téměř polovina je pak na účtě Ruska. Česká republika velkou část svých ušetřených emisí včas prodala a z výnosu zaplatila program Zelená úsporám. Nyní se tyto kredity obchodují sotva za pár euro a pokud se pravidla nezmění, jejich cena klesne k nule.

Na stole teď leží návrh skupiny rozvojových zemí a Číny, který by využití přebytečných kjótských kreditů v budoucnosti výrazně omezil. A i Poláci uznávají, že s problémem je potřeba něco udělat. EU se však ani po třech letech diskusí není schopná dohodnout na konkrétním postupu. „Je obtížné si představit, jak bude EU přesvědčovat rozvojové země, aby se k nové klimatické smlouvě přidaly. Sama nabízí jen malé snížení emisí a navíc kvůli ní zůstane v systému díra v podobě přebytečných kreditů,“ komentovala výsledky zasedání říjnové rady ministrů životního prostředí Anja Kollmuss, expertka na uhlíkové trhy organizace CDM Watch. Poslední šancí na reparát bude mezinárodní summit, jenž začne 26. listopadu v Kataru.

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla