Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře, naměřená na nejsevernějších monitorovacích stanicích na Aljašce, Grónsku, Norsku a Islandu, přesáhla v dubnu tohoto roku 400 ppm. Celosvětový průměr je nižší - zhruba 395 ppm. Tato hodnota se mírně mění podle ročních období nebo oblastí, v létě bude například trochu klesat, protože rostliny více ukládají oxid uhličitý. Před průmyslovou revolucí se koncentrace CO2 pohybovaly okolo 280 ppm, ale od té doby plyn v atmosféře přibývá stále se zrychlujícím tempem. Zatímco v roce 1960 jeho koncentrace rostla přibližně o 0,7 ppm ročně, v posledním desetiletí se rychlost tempa zvýšila na téměř 2 ppm ročně. V roce 2015 by tedy průměrná koncentrace CO2 v atmosféře mohla vystoupat nad psychologickou hranici 400 ppm.

„To, že naměřená koncentrace dosáhla hodnoty 400 ppm, je důležité,” komentoval výsledky Jim Butler, ředitel amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). „Připomíná všem, že jsme tento problém stále nevyřešili.“ Vědci dodávají, že tak vysoké koncentrace naše planeta nezažila za posledních nejméně 800 000 let.

Vedle koncentrací rostou i emise. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) koncem května zveřejnila předběžné propočty výše emisí oxidu uhličitého způsobených lidskou činností v loňském roce. Vzrostly na 31,6 miliard tun, což je o 3, 2 % více než v roce 2010. Fatih Birol, hlavní ekonom IEA, varuje: „Nové propočty poskytují další důkazy o tom, že dveře, které by nám umožnily snížit znečištění a udržet nárůst průměrné teploty pod 2 °C, se zavírají“. K tomu je podle IEA potřeba, aby celosvětové emise přestaly růst a nejpozději v roce 2017 naopak začaly klesat - koncentrace CO2 by tak v budoucnosti neměla překročit hodnotu 450 ppm.Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla