Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Dubnová data z evropského registru emisního obchodování (ETS) odhalila loňský pokles emisí v energetice a průmyslu o 2,45 %. Na průměrnou unijní hodnotu měli nemalý vliv rekordmani ve snižování emisí skleníkových plynů, Dánsko a Finsko, kde emise loni klesly o neuvěřitelných 15 %. Relativně menší snížení znečištění zaznamenala Česká republika (minus 1,85 %) a Německo (pokles o cca 1 %).

Německých 1640 podniků zahrnutých do ETS  vypustilo loni i přes silnou konjukturu a odklon od využívání jaderné energie o necelých pět milionů tun oxidu uhličitého méně než v roce předchozím. Podle předběžných propočtů navíc klesly emise především v energetice – o 2 % u velkých zařízení a o 6 % u malých. Vedle ekologických opatření má na pozitivní vývoj vliv směřování Spolkové republiky k obnovitelné energii, která má postupně nahradit dosavadní zdroje.

Již v průběhu roku 2011 dosáhl podle Spolkové energetické agentury (BDEW) podíl obnovitelných zdrojů na celkové produkci elektřiny 20 procent, což představuje čtnáctiprocentní nárůst oproti roku předchozímu. Německo hodlá zvýšit do konce desetiletí podíl zelené elektřiny na 35 procent a současně do roku 2020 snížit emise oxidu uhličitého o 40 procent. Takových cílů samozřejmě není možné dosáhnout bez důsledného využití potenciálu energetických úspor - proto chce náš západní soused o polovinu snížit spotřebu elektřiny do roku 2050 (oproti úrovni z roku 2008).

„Při pohledu na slušný německý hospodářský růst se třemi procenty v roce 2011 se ukazuje, že i sektory zahrnuté do ETS přispěly ke zlepšení emisní náročnosti“, komentoval nová data Jochen Flasbarth, prezident německé federální agentury pro životní prostředí. „Tento trend je nadějí pro třetí obchodovací období 2013 až 2020 a představuje prostor pro možnou úpravu evropského klimatického cíle.“

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla