Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Evropské průmyslové a energetické podniky loni vypustily o 3,5 % více exhalací oxidu uhličitého než v roce 2009. Vyplývá to z předběžných dat, která v dubnu zveřejnila Evropská komise.

 

Čísla přesně potvrzují propočty Evropské komise. Naměřený nárůst emisí totiž odpovídá modelování, jež Komise použila v poslední analýze, v níž propočítávala, zda má smysl, aby unie více rozhýbala zelené technologie a více snížila emise skleníkových plynů do roku 2020.

 

Povolenky na znečištění dostávají firmy zdarma a pokud je nepotřebují, mohou je prodat či použít v dalších letech. I přes letošní mírný nárůst emisí je v ETS stále více povolenek, než podniky skutečně potřebují. Podle britské organizace Sandbag je v ETS v současnosti navíc 170 milionů povolenek, což odpovídá ročním emisím 40 milionů aut  „Štědré vládní povolenkové dotace umožnily mnoha firmám na obchodování s emisemi královsky zbohatnout - například ČEZ svůj profit v letech 2008 až 2009 téměř zdvojnásobil,“ kritizuje rozdávání povolenek zdarma Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku.

Ekologickým organizacím se především nelíbí možnost převést si nepotřebné povolenky do dalšího kola. To podle nich v kombinaci s rozdáváním povolenek energetickému průmyslu zdarma i v následujícím období povede opět k odsunutí modernizace do nedohledna. Proto navrhují, aby se v příštím kole snížilo množství povolenek o 1,4 miliardy.

Velká výzva: Česko bez fosilních paliv

Závislost českého průmyslu na spalování fosilních paliv přináší kromě oživení ekonomiky také růst emisí. Hnutí DUHA nabízí řešení pomocí nové legislativy, která by zajistila každoroční snižovaní znečištění o 2 % ročně.

„Naše hospodářství je pořád neúměrně závislé na drahých a škodlivých fosilních palivech. Politici by měli urychleně podle britského vzoru přijít s novým zákonem, který rozhýbe čisté inovace v průmyslu či zateplování domů. Tím posílí ekonomiku a osvobodí nás od vysokých účtů za fosilní paliva i od zbytečného znečištění,“ říká Martin Mikeska z Hnutí DUHA.

foto: ec.europa.eu

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla