Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Konkrétní plán, jak už se současnými technologiemi zajistit, aby veškerou spotřebu elektřiny v Evropě a severní Africe v roce 2050 pokrývaly obnovitelné zdroje, publikovala prestižní konzultační společnost PricewaterhouseCoopers.

Studie nazvaná „100% renewable electricity: a roadmap to 2050 for Europe and North Africa“, navrhuje, kde a jaké zdroje lze využít a popisuje potřebnou reformu elektrických sítí včetně posílení přenosových kapacit. Odhaduje také, kolik bude projekt stát a jak by jej bylo možné financovat.

Zelená energetika bez dotací

PricewaterhouseCoopers navrhla i konkrétní změny v evropské legislativě nebo společné plánování výstavby a využití přenosových kapacit v EU. Studie přitom doporučuje, aby po roce 2020 skončila současná podpora obnovitelných zdrojů – a zároveň i dotace do těžby a spalování fosilních paliv. Experti PwC předpokládají, že to bude stačit – hlavně díky klesajícím cenám čistého hi-tech, které se doslova řítí dolů. Stávající pevné výkupní ceny jsou podle nich dostatečným impulsem, který ze zelené energetiky během desetiletí udělá konkurenceschopné odvětví. Ekonomové soudí, že kvůli ukončení dotací a platbám za emise oxidu uhličitého se po roce 2020 nebudou stavět nové uhelné elektrárny v zemích unie.


Kompletní text studie si můžete stáhnout na www.pwc.com/climateready.

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla