Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Přestože si Ministerstvo průmyslu na poslední chvíli dohodlo s Evropskou komisí měsíční odklad (a stejně jako loni posílá plán do Bruselu s měsíčním zpožděním), je již prakticky jasné, co bude národní strategie obsahovat. Zásadní změny na poslední chvíli se neočekávají.

Plán tak stále selhává v jednom ze zásadních témat a tím je přístup k rozvoji obnovitelných zdrojů energie, zejména výroby čisté elektřiny. Původní záměr zvýšit během příští dekády výrobu elektřiny z OZE o necelých 10 % oproti dnešku nakonec neuspěl. Ministerstvo průmyslu podle poslední verze plánu počítá s nárůstem o cca 30 % proti dnešnímu stavu na celkových 16,9 % konečné spotřeby elektřiny. Přesto má tento cíl daleko k reálným možnostem Česka a nestačil by ani k náhradě za současné uhelné elektrárny. Kupecký přístup ministerstva tak ze všeho nejvíc připomíná smlouvání na arabském bazaru.

Pozitivní změna však proběhla u komunitní energetiky, kterou Ministerstvo nakonec do plánu zařadilo, byť jde o obecné formulace a chybí jakékoliv konkrétní cíle či plány.

Pokud leden nepřinese žádné překvapení, otevře se další možnost plán aktualizovat nejpozději v r. 2023. Není však vyloučeno, že nová Evropská komise, deklarující odhodlání udělat pro zmírnění klimatických změn více, než ty předchozí, bude unijní klimaticko-energetické cíle revidovat dříve.

Tomáš Jagoš, Hnutí DUHA

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla