Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Energetická koncepce vlády Roberta Fica má dlouhodobě jedinou hlavní prioritu: dostavbu 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Mochovce. Tato sázka se ovšem nevyplácí.  Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga potvrdil na konci října prodražení dostavby na celkovou částku 5,4 miliardy eur. Společnost Slovenské elektrárne, která je investorem projektu, zároveň oznámila, že dokončení obou bloků se opět odkládá. Tentokrát na léto 2018 u třetího a rok 2019 u čtvrtého bloku.

Projekt, kvůli kterému Slovenské elektrárne dlouhodobě nevyplácejí dividendy, tak ještě zdaleka nekončí. Při zahájení prací na dostavbě elektrárny v roce 2008 byl termín dokončení třetího bloku stanoven na rok 2012, čtvrtého na rok 2013. Zpoždění tedy aktuálně dosáhlo šesti let.

Historie nárůstu ceny dostavby Mochovců začíná v době privatizace většinového podílu ve Slovenských elektrárnách, kdy vítězný Enel odhadoval cenu dostavby na 1,8 miliardy eur (dokončení elektrárny bylo podmínkou privatizačního tendru). V roce 2008 při zahájení dostavby byl rozpočet navýšen na 2,8 miliardy eur. Valná hromada Slovenských elektráren pak schválila v roce 2014 zvýšení rozpočtu na 3,8 miliardy eur, prodloužení doby výstavby pak vedlo k navýšení na 4,6 miliardy eur. Aktuální navýšení rozpočtu přibližuje cenu Mochovců vztaženou na jeden megawatt výkonu k reaktorům třetí generace stavěným ve Finsku a ve Francii. Reaktory v Mochovcích jsou přitom o generaci starší, nejsou například chráněny betonovou ochrannou obálkou.

Karel Polanecký, Hnutí DUHA

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla