Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Horko srpnových dní muselo být obzvláště nepříjemné pro obyvatele obcí ohrožených těžbou hnědého uhlí, zlata nebo uranu. Kromě extrémního počasí jim nemile zatopila i dočasná Rusnokova vláda, která si týden po fiasku v parlamentu usmyslela, že schválí hlavní cíle surovinové politiky. Na program vlády v demisi ji dal ministr průmyslu Cienciala, který zřejmě přeslechl Rusnokův slib „nedělat zásadní rozhodnutí ve věcech, které snesou odkladu“.

Připomeňme si, že návrh surovinové politiky měla před rokem na stole už Nečasova vláda, ale kvůli zásadním rozporům ze strany koaličních partnerů (ministra financí, dopravy a šéfky legislativní rady vlády) její projednávání přerušila.

Návrh koncepce pocházející z dílny bývalého ministra Kuby obsahoval řadu plánů nebezpečných pro zdraví občanů, pro jejich peněženky i pro českou krajinu:

  • obnovení vyvlastňovacích paragrafů, které z horního zákona Nečasova vláda vyškrtla,
  • faktickou stavební uzávěru v desítkách obcí v severních Čechách,
  • plány na prolomení územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí (byť „pouze“ podmíněně a s časovým odkladem do roku 2016),
  • otevření nových uranových dolů,
  • výstavbu nových spaloven recyklovatelného odpadu financovanou z rozpočtů domácností formou pevných výkupních cen takto vyrobené energie,
  • podporu pro těžbu zlata na Šumavě, v Brdech nebo u slapské přehrady.


Rozhodnutí o krajně problematickém materiálu, které měla učinit vláda bez důvěry, nepřekvapivě vzbudilo rozruch. Premiér Rusnok ale dodržel slovo a jeho ministři se návrhem nakonec vůbec nezabývali a odložili jeho projednání do konce letošního roku. Edvard Sequens ze sdružení Calla výsledek přivítal: „Obyvatelé obcí, pod nimiž leží zásoby uranu, hnědého uhlí nebo zlata, si mohou na čas oddychnout. Je teď i na jejich volbě, zda nová vláda bude prodlouženou rukou těžařů, anebo bude hájit veřejný zájem."

Místo extempore se surovinovou politikou by měl ministr Cienciala raději konečně předložit ekonomickou analýzu souvisejícího dokumentu - aktualizace Státní energetické koncepce, již MPO slibuje téměř rok. Na stole mu také už od června leží požadavek Ministerstva životního prostředí, aby koncepci předložil ve více variantách. Prý na nich úředníci MPO pracují. Doufejme, že nás nad novými variantami koncepce čekají skutečně hluboké diskuse o budoucím energetickém směřování České republiky. Můžeme mít moderní a čistou energetiku, ale také vybudovat skanzen zastaralých technologií pro zisk uhelných a atomových průmyslníků.

Klára Sutlovičová, Greenpeace
Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla