Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

V době vládního lavírování ohledně vlastní budoucnosti se na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze diskutovalo o jednom z nejvýraznějších počinů současného kabinetu – návrhu Státní energetické koncepce. Časový odstup po hektickém připomínkovém řízení o letních prázdninách umožnil vytříbení argumentů a kritickou debatu o konkrétních problémech. Účastníky ne nepřekvapivě zajímaly hlavně ekonomické souvislosti návrhu, který přišel obhájit Jiří Dvořák z Ministerstva průmyslu a obchodu. V panelu zasedli ještě Jan Fischer ze společnosti Nano energies, Jan Ondřich z poradenské firmy Candole Partners a Jan Rovenský z Greenpeace.

Zástupce MPO zdůvodnil předložení jediné varianty dalšího rozvoje české energetiky tím, že to umožnilo propracovat ji více do hloubky a věnovat se detailům. Oponenti si však stěžují, že koncepce stojí na pouhých odhadech, chybí ekonomická a citlivostní analýza a nejsou k dispozici data, pomocí kterých by se dala správnost výpočtů překontrolovat. Jan Fischer se podivil, proč energetická koncepce do budoucna potlačuje obnovitelné zdroje, když technologie jsou dostupné již nyní. Podle Jiřího Dvořáka nechce MPO bránit rozvoji obnovitelných zdrojů v Česku. Současná podpora výkupních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů je podle něj špatná a MPO prý „bude chtít zastavit dotace pro veškeré zdroje“. Druhým dechem ale dodal: „Chápeme, že pro některé zdroje to bude nezbytné.“ Pan Dvořák tím měl na mysli investiční podporu nových technologií jako jsou např. tepelná čerpadla. Jan Rovenský z Greenpeace souhlasí se zastavením veškerých dotací za podmínky, že cena elektřiny bude zahrnovat i externality způsobené využíváním fosilních paliv. Tuto problematiku ovšem koncepce zcela opomíjí.

V případě chystané podpory pro jadernou energii se podle slov zástupce MPO nejedná o dotaci, ale o garanční mechanismus. Na dotaz z publika, jaké mají být celkové náklady tohoto garančního mechanismu pro jádro, jsme se dozvěděli, že ministerstvo to momentálně nemá spočítané. Jan Ondřich však nevěří, že třetí a čtvrtý blok elektrárny v Temelíně kdy dostavíme. ČEZ nemá údajně dostatečný kapitál a ani možnost získání kofinancování investice se nejeví jako velmi pravděpodobná. Podrobnější kalkulace nákladů na realizaci prosazované energetické vize hodlá ministerstvo průmyslu zveřejnit nejdříve v prosinci. Vláda ale bude o Kubově koncepci znovu jednat příští týden, bez znalosti klíčových informací o finanční náročnosti návrhu. Nebo už má ministr průmyslu bianko šek od Kalouska v kapse?

Celý audiozáznam debaty si můžete poslechnout zde: http://ulozto.cz/xhQVCDA/debatasek-vse2012-aif

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla