Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Záměr předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové skončit od roku 2014 s finanční podporou nových obnovitelných zdrojů určitě udělal radost vedení Gazpromu, Rosatomu i Pavlu Tykačovi. Významná státní úřednice dala najevo, že si přeje, aby peníze od spotřebitelů energií putovaly právě k nim. Nelze vyloučit, že Energetický regulační úřad společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu kontroverzní krok opravdu prosadí. Ministr Kuba na otázku týdeníku Ekonom, zda souhlasí se zastavením podpory pro obnovitelné zdroje odpověděl: „Pro mne neplatí mantry nějakých procent podílu obnovitelných zdrojů“. Lze proto očekávat, že jeho úřad navrhne novelu zákona, která zastavení podpory obnovitelných zdrojů umožní. Rozvoj obnovitelných zdrojů tím nezablokuje natrvalo, ale poškodí domácí konkurenci uhlobaronů a ruských koncernů.

Postup Energetického regulačního úřadu (ERÚ) lze označit za kontroverzní ze dvou důvodů. Především: krok ERÚ by bylo možné pochopit, kdyby zároveň došlo k odstranění dotací pro ostatní energetická odvětví. Ovšem o započítání externích nákladů (například škod na zdraví obyvatelstva) do ceny uhlí nebo o zrušení omezené odpovědnosti za škodu způsobenou jadernou havárií ERÚ neuvažuje. V případě odstranění těchto skrytých dotací by část obnovitelných zdrojů dokázala konkurovat i bez finanční podpory.

Druhý důvod, proč je rozhodnutí ERÚ chybné, spočívá v tom, že přichází v roce 2012. Není pochyb o tom, že finanční podpora pro obnovitelné zdroje by měla být dočasná. Jejím cílem je  vymazat znevýhodnění těchto technologií oproti fosilním a jaderným zdrojům, které byly v době svého uvádění na trh silně dotovány. Podle Mezinárodní energetické agentury by se podpora obnovitelných zdrojů měla soustředit na tuto dekádu, dále by se měly obejít bez ní.

Vzhledem k ubývání zásob fosilních paliv a aktuálnímu vývoji v jaderné energetice je patrné, že obnovitelné zdroje nelze zastavit administrativním rozhodnutím. Vývoj cen energie vyráběné z různých zdrojů ukazuje, že obnovitelná energie bude konkurenceschopná během několika let. Silné ekonomiky, jako je Německo nebo Čína, se na rozvoj obnovitelných zdrojů výrazně orientují. S vysokou pravděpodobností porostou po roce 2020 obnovitelné zdroje v ČR jako houby po dešti. Výsledkem současného postupu ERÚ bude jen to, že je místo českých budou stavět zahraniční firmy.

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla