Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Daniel Beneš chce podle svých tiskových prohlášení postavit další reaktory v Temelíně a zastavit investice do zelené energetiky. České ekonomice tak hrozí, že přijde o šanci na modernizaci a uteče jí i příležitost posílit energetickou nezávislost, snížit znečištění ovzduší i účty za energii. Český elektrárenský gigant tak jde zcela opačným směrem než světové špičkové společnosti jako Google nebo IKEA, které jsou rozhodnuti postupně přejít jen na zelenou energii.

Investice do nejistých technologií

Nový ředitel ČEZ chce realizovat výstavbu dalších reaktorů v Temelíně. Přitom evropské zkušenosti ukazují, že jde o ekonomicky nejistý počin. Náklady na výstavbu nové jaderné elektrárny typu EPR (Evropský tlakovodní reaktor) ve francouzském Flamanville i finském Olkiluoto již překročily 6 miliard euro (přibližně 147 miliard korun). Dnes jsou tedy téměř dvojnásobku původní částky, kterou měly stát. Dva další reaktory v Temelíně tak mohou stát sedminásobek ročního zisku ČEZ.

„Důvodem, proč se v Evropě či v USA nestaví skoro žádné atomové reaktory, není jen riziko havárie, ale především náklady na stavbu. Jaderné elektrárny jsou extrémně drahé a investoři o ně nemají zájem," upozorňuje na stagnaci nukleárního průmyslu Martin Sedlák z Hnutí DUHA. "Právě ekonomika drtí řadu jaderných projektů, proto by katastrofální zkušenosti s novými reaktory ve Francii nebo Finsku měly varovat i české politiky. Nekritická podpora pro atomovou energetiku ze strany Petra Nečase může napovídat, že uvažuje o nějaké formě podpory. Dotovat však plně rozvinuté odvětví neumožňují pravidla volné hospodářské soutěže,“ dodává Sedlák.

Promarní ČEZ zelenou příležitost?

Daniel Beneš podporuje ve shodě s premiérem Petrem Nečase zastavení investic do zelené energetiky. V případě ČEZ, který v minulém roce nakoupil předražení projekty do solární energetiky jde na první podhled o rozumnou věc. Podíváme-li se však na stále lepší ekonomiku fotovoltaických projektů, pak by bylo možná lepším krokem vyměnit neschopné manažery ve vedení firmy. Cena solárních panelů jen za první pololetí tohoto roku spadla o 20 % a světové firmy předpokládají, že se stane do několika let levnější, než atom nebo uhlí.

Edvard Sequens na rozdíl od Beneše nepopírá nemalé šance zelené energetiky: „Vláda by měla naopak ČEZ směřovat k postupnému stabilnímu růstu domácích čistých zdrojů. Příležitosti zelené energetiky jsou obrovské i v Česku. Obnovitelná energie může výhledově pokrýt téměř dvě třetiny domácí spotřeby.“

Evropská průmyslová fotovoltaická asociace zveřejnila v září studii, ze které vyplývá, že sluneční elektřina bude v celé Evropě konkurenceschopná do konce tohoto desetiletí. Dynamická parita sítě, tedy bod, kdy se na trhu v konkrétní zemi protne současná hodnota výnosů z provozu solárních zdrojů s cenou elektřiny z běžného energetického mixu, by mohla být poprvé dosažena již během roku 2013 v Itálii. Postupně se pak bude přesouvat směrem na sever do celé Evropy.

Zelený Google

Odmítne-li ČEZ nové projekty čistých zdrojů, tak se pod Benešovým vedením vydá zcela opačným směrem než světové progresivní firmy. V letošním roce například společnost Google navýšila investice do větrných farem a nově začala podnikat také v solární energetice. Jen v letošním roce proinvestuje ve spolupráci se Citibank 780 milionů dolarů do větrných turbín. "Tyto projekty pro nás neznamenají pouze atraktivní finanční návratnost, ale také pomáhají dodat více než 1,7 gigawattů čisté energie z obnovitelných zdrojů," říká Rick Needham ze sekce zelených investic. Mimo investic do větrné energie se největší světový vyhledávač soustředí také na podporu solární energetiky. K tomu vytvořil fond s rozpočtem 280 milionů dolarů pro financování slunečních elektráren na střechách.

Do čisté energetiky investuje také britská pobočka světové obchodní sítě s nábytkem - IKEA. Letos švédský řetězec koupil 12,3 MW větrnou farmu v severovýchodním Skotsku. Výkon větrných elektráren pokryje až 30 procent spotřeby elektřiny IKEA ve Velké Británii. V minulosti již IKEA investovala do větrných elektráren v Dánsku, Německu nebo Francii. Steve Howard, manažer pro udržitelný rozvoj společnosti IKEA vysvětluje smysl investic do zelených projektů na ekonomice: "Rostoucí podíl vlastní energie ze solárních a větrných zdrojů pomáhá chránit naši společnost před výkyvy cen energie, za které utratí IKEA neuvěřitelných 1,2 miliardy eur za rok."

Cílem IKEA je postupně přejít na čistě obnovitelné dodávky energie. "Do roku 2015 dosáhne 70 až 80 procentní podíl čisté energie," uvedl Howard pro agenturu Reuters.

(c) Redakce Chytrá energie / Foto Wikimedia

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla