Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Ministerstvo průmyslu připravilo další návrh Státní energetické koncepce České republiky na roky 2011 až 2060. Materiál by šel shrnout jako recept na Kocourkův energetický koktejl: vraž do toho 7 Temelínů, 2 zbourané obce a 50 megatun emisí. V praxi by pak však znamenal vybudování naprosto exotické, nekonkurenceschopné podoby energetiky ovládané dominantními firmami, s novými doly na hnědé i černé uhlí a uran a novými jadernými reaktory za humny řady měst a obcí, vysokou energetickou spotřebou a souvisejícím znečištěním.

 

Předložený návrh je ve flagrantním rozporu s platnou koaliční smlouvou, programovým prohlášením vlády, předvolebními programy všech vládních stran i sliby premiéra Nečase a ministra Kocourka starostům obcí ohrožených těžbou. Ekologické organizace proto doufají, že Věci veřejné a TOP09 návrh ministra Kocourka důrazně odmítnou.

Atomové sny

Návrh ministerstva průmyslu počítá s udržování těžby uranu v Rožné i za cenu dotací. Ministerští plánovači by také rádi otevřeli těžby uranu na nových ložiscích. A to i přes to, že hrozí použití devastující metody chemického loužení na Liberecku, protože zde hlubinnou těžbu kvůli geologickým podmínkám využít nejde. Kocourkova energetická koncepce opět navrhuje posílení role jádra. Sousední Německo se rozhodlo vybudovat moderní, čistou ekonomiku využitím příležitostí zelených zdrojů a energetické efektivity, kdyby vláda návrh přijala čeká Česko stavba nových jaderných elektráren o výkonu pěti až sedmi Temelínů. Přitom není dosud jasné, zda zde existuje vhodné místo pro uložení vysoceradiokavního odpadu ze současných atomových reaktorů.

„Je evidentní, že návrh energetické koncepce zpracovali jaderní snílci naprosto odtržení od vývoje světové i evropské energetiky v posledních nejméně třiceti letech. Nikdo, dokonce ani ČEZ, tady nepostaví sedm nových Temelínů v době, kdy bude levnější i fotovoltaika," komentuje utopické vize ministra Kocourka Edvard Sequens ze sdružení Calla, bývalý člen takzvané Pačesovy komise. „Buď návrh svých podřízených nečetl, nebo ztratil rozum, jinak si to vysvětlit nedokážu,“ dodává Sequens.

Zelená ekonomika bez Česka?

Přitom Mezinárodní energetická agentura nebo německá vláda předpokládají, že elektřina z malých solárních elektráren bude pro spotřebitele levnější, než elektřina ze sítě ještě před rokem 2020. Již dnes mezi nejlevnější čisté zdroje patří energie z větru. „K výhodám zelené energetiky od snižování spotřeby fosilních paliv nebo nahrazování obstarožních jaderných elektráren pomalu přibývá také cenová atraktivita pro podniky i domácnosti. Do větrných turbín nebo solárních elektráren na střechách investují světové špičky jako Google nebo IKEA. Prosadí-li Kocourek svůj plán, české podniky na příštích padesát let přijdou o přístup k levné energii i progresivním technologiím," říká
Martin Sedlák z Hnutí DUHA.

Prvním krokem k proměně energetiky je využití možnosti ke zvyšování energetické efektivnosti domů a průmyslové výroby. Analýzy Pačesovy komise i dalších odborných studií potvrzují, že roční spotřebu energie v českých domech lze postupně snížit o 173 PJ. Nové domy lze rovnou stavět v takzvaném pasivním standardu. Náklady na jejich pořízení jsou asi jen o 5–10 % vyšší, kdežto účty za vytápění o 80–90 % nižší.

Energeticky efektivní výstavba se však zatím neobejde bez pomoci při pořízení moderních technologií. Kocourek však v plánu nechává čisté příležitosti ke snížení plýtvání s cennými jouly ležet ladem. „Stačila by přitom jednoduchá opatření, jako je energetická renovace budov, která mohou srazit spotřebu ruského plynu i závislost na uhelných dolech. Do energetické koncepce proto patří takové impulsy, jako je Program energetické nezávislosti, který pomůže domácnostem se zateplením většiny českých domů. Vláda by do něj měla investovat miliardy korun, jež dostane z povolenek ke znečisťování,“ shrnuje chybějící části energetické koncepce Sedlák.

Rypadla proti obcím

Již klasickým evergreenem průmyslové koncepce je prolomení ekologických limitů těžby hnědého uhlí, zbourání Horního Jiřetína a přiblížení rypadel pod okna Litvínova ve dvou ze tří scénářů, přičemž ani třetí scénář zachování limitů v dlouhodobém výhledu negarantuje. Kocourkův plán také nechává v klidu černé uhlí. I zde plánuje kolem roku 2030 zahájení těžby na dole Frenštát v Beskydech. Jan Rovenský z Greenpeace ČR proto plány kritizuje: „Ministr Kocourek nám navrhuje zbytečné bourání obcí na Mostecku, velkorypadla pod okny Litvínova, těžbu uhlí v chráněné krajinné oblasti v Beskydech a zachování vyvlastňování pro potřeby těžby. Líp by to nevymysleli ani uhlobaroni Tykač s Bakalou (pokud to tedy nevymysleli). Má to jeden háček: místním lidem ohroženým těžbou a jejich starostům programové prohlášení vlády, koaliční smlouva, i osobně  premiér Nečas a ministr Kocourek opakovaně slibovali pravý opak. TOP09 a VV musí tenhle podraz na vládě zastavit.“

Čistě a bezpečně

Ekologické organizace přitom již před časem předložily k uhelně-jaderným snům ministerstva průmyslu vlastní protinávrh. Jejich koncepce Chytrá energie představuje konkrétní a propočtený plán, jak zelené inovace a nová odvětví mohou během čtyř desetiletí proměnit českou energetiku. Pokud se jejich návrh uskuteční, český dovoz ropy a zemního plynu klesne na polovinu; exhalace oxidu uhličitého budou o 88 % menší. Kalkulace také potvrzují, že lze zajistit dostatek energie pro české domácnosti a průmysl bez rozšiřování uhelných dolů a nových atomových reaktorů.

(c) Redakce Chytrá energie / foto: archiv Hnutí DUHA, Greenpeace

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla