Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Přijde vám neuvěřitelné, že by dodavatel tepla nebo plynu nabídl zákazníkovi příspěvek na zateplení domu nebo energetický audit? A dodavatel elektřiny na efektivní spotřebiče? Ve Velké Británii, Francii, Itálii nebo ve Spojených státech to je běžná praxe. Podle odhadu Mezinárodní energetické agentury utratí dodavatelé energií za úsporná opatření u svých zákazníků celosvětově 12 miliard dolarů za rok. Proč to dělají? Předepisují jim to zákony a také si chtějí udržet zákazníky.

Česká republika má příležitost zavést dodavatelům povinnost snižovat zákazníkům spotřebu energie v průběhu implementace evropské směrnice o energetické efektivnosti (má proběhnout do podzimu 2014). Konkrétní podoba zákona ovšem zatím nebyla předložena a zatím není jasné, zda Česká republika tento nástroj využije.

To však dodavatelům nebrání, aby úsporná opatření nabízeli. Zákazníci jim ale musejí dát najevo svůj zájem. Zavolá vám dodavatel s nabídkou nového tarifu? Zeptejte se ho, jestli má v plánu nabízet vám úsporná opatření a jaká to budou. Velcí dodavatelé provozují zákaznické linky, zavolejte tomu svému se stejnou otázkou. Až manažeři zjistí, že zákazníky udrží nebo získají díky nabídce úspor, budou se snažit ji předložit dřív než konkurence.

Karel Polanecký, Hnutí DUHA

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla