Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

V důsledku novelizovaného zákona o hospodaření s energií má od dubna letošního roku každý možnost posoudit energetickou náročnost domu nebo bytu, o jehož koupi nebo pronájmu uvažuje. Stejně jako jsme si zvykli rozhodovat při výběru elektrospotřebičů mimo jiné podle energetického štítku, dostaneme v případě bydlení do ruky energetický průkaz budovy. Přehledný dokument, který se formou podobá právě energetickým štítkům, jak je známe na elektrospotřebičích, ukáže, s jakou spotřebou máme počítat.

O tom, kterým parametrům budou odpovídat jednotlivé kategorie, rozhodne vyhláška, již v současnosti chystá ministerstvo průmyslu. Jakou kvalitu a výpočtovou spotřebu bude mít „áčkový“ nebo „béčkový“ dům, tak budeme vědět v příštích týdnech. V příštích letech se ovšem hodnoty uvedené v energetických průkazech budov stanou běžně používanou praktickou informací, která usnadní orientaci všem kupujícím a nájemníkům domů a bytů.

Nelze očekávat, že by zavedení novinky podobného rozsahu proběhlo bez nedorozumění či pokusů o záměrné zmatení zákazníka. Celkově je však zavedení energetických průkazů budov nepochybně dobrou zprávou. Zejména pro stavební firmy, které umějí stavět domy s nízkou spotřebou, a pro každého, kdo hledá bydlení s nízkými náklady na vytápění.

Podrobnosti o energetických průkazech budov najdete na www.prukaznadum.cz.

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla