Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Německá cesta ke kompletní přeměně energetiky („Energiewende“) nabízí další inspirativní projekt. V bývalé průmyslové zóně v berlínské čtvrti Schöneberg vzniká chytrá síť, která testuje využití elektromobilů jako zásobníku elektřiny vyrobené z místních obnovitelných zdrojů. Možnost elektřinu skladovat je klíčovou podmínkou německého odchodu od jádra a fosilních paliv. O to důležitější, že čeští sousedé se chystají zdejší přenosovou soustavu pro „nebezpečnou“ obnovitelnou elektřinu z Německa zavřít.

Baterie elektromobilů by v budoucnu měly sloužit jako úložiště elektřiny v případech, kdy začne třeba vice foukat vítr. Větrníky tak budou moci dál vyrábět elektřinu, aniž by přetěžovaly síť. A naopak – pokud nebude dost slunce nebo větru k pokrytí aktuální poptávky, pošlou elektromobily uskladněnou elektřinu zpět do sítě. Experti věří, že dvacet milionů elektromobilů fungujících jako úložiště elektřiny může desetkrát převýšit kapacitu současných přečerpávacích elektráren v Německu.

Unikátní projekt organizace InnoZ (Inovační centrum pro mobilitu a společenskou změnu) v Berlíně zahrnuje pět malých větrných elektráren (o výkonu 1 kW) a tři solární systémy (dva po 20 kW a jeden o 7,5 kW), které napájejí lokální inteligentní síť. Elektřina, kterou nespotřebují zákazníci přímo v místě (např. budova univerzity), je ukládána v bateriích elektromobilů s kapacitou 3000 ampérhodin. Auta patří německému železničnímu dopravci Deutsche Bahn, jenž je nabízí v rámci iniciativy pro sdílení aut „e-Flinkster”. K dispozici je třicet dobíjecích stanic a výzkumná část projektu zahrnuje také návrhy, jak řešit nabíjení aut bez pomoci drátů. Infrastruktura pro elektromobily by tak zabrala mnohem méně veřejného prostoru.Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla