Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zveřejnil na konci ledna svůj záměr pokračovat v podpůrném programu pro energetické renovace budov. Na tiskovém briefingu po skončení kulatého stolu k problematice určení výnosů z aukcí emisních povolenek ministr uvedl, že podpora zlepšování energetické efektivnosti v budovách dostane hlavní prioritu.

Ministerstvo životního prostředí pozvalo 26. ledna ke kulatému stolu zástupce měst a obcí, stavebních firem, bytových družstev, ekologických organizací, ale i ostatních ministerstev, aby představilo své záměry k využití výnosů z aukcí povolenek. Aukce začnou probíhat v roce 2013 a jejich celkový výnos do roku 2020 ministerstvo odhaduje na 2,6 až 5,3 miliard eur (cenu povolenky nelze přesně odhadnout).

Podle návrhu zákona o emisním obchodování má být polovina výnosů určena na opatření ke snížení emisí oxidu uhličitého. Ministr Chalupa uvedl, že podíl výnosů, ze kterého bude financována podpora energetických renovací, bude záviset na celkově utržené částce. V případě nižších výnosů půjde do podpory energetických renovací výrazná většina, budou -li výnosy vyšší, počítá se s jejich částí na podporu průmyslových inovací. Pravidla nového programu, který naváže na Zelenou úsporám, budou určena během roku 2012.

Karel Polanecký z Hnutí DUHA představené záměry ministerstva komentoval: „Zlepšování energetické efektivnosti budov je nepochybně správná priorita pro využití výnosů aukcí. Zástupci ministerstva mají ovšem nezanedbatelný vliv i na výši výnosů. V příštích měsících by proto měli podpořit úsilí dánského předsednictví EU o zastavení propadu ceny povolenek ke znečišťování.“

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla