Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Zástupci českého klimatického hnutí 10. října předali petici požadující záchranu Hambašského lesa německému velvyslanci Christophu Israngovi zároveň s dopisem pro kancléřku Angelu Merkelovou. Starobylý les v Porýní má ustoupil hnědouhelnému lomu firmy RWE. Proti těmto plánům se vzedmula obrovská vlna odporu. Jen v Německu během necelých dvou týdnů podepsalo výzvu vládě k zastavení plánů na destrukci Hambašského lesa přes 750 tisíc lidí, nyní se přidávají desítky tisíc lidí z dalších států Evropské unie. Českých podpisů se za jediný týden nasbíralo přes 13 800, jde tedy o historicky nejúspěšnější petici proti těžbě uhlí. Petice je na www.hambach.cz.

Hambašský les starý 12 000 let stojí v cestě expanzi německého uhelného průmyslu. Energetický uhelný gigant RWE většinu lesa vlastní a chce ho vykácet, aby se na jeho místo rozšířil největší povrchový důl v Evropě. Minulý týden rozhodl soud v Münsteru, že se nesmí začít kácet dříve, než padne finální verdikt s organizací BUND (Friends of the Earth Germany). Tím se podařilo odsunout začátek kácení minimálně o rok.

Les v současné době brání proti kácení nejen ekologičtí aktivisté, kteří v lese žili posledních šest let v domcích v korunách stromů, ale i místní lidé a německá veřejnost.  V lese se konalo několik obřích demonstrací, na začátklu října se zde na největší demonstraci proti těžbě uhlí v Německu sešlo přes 50 tisíc lidí.

Mediální koordinátor energetické kampaně Greenpeace ČR Robin Kvapil říká: "Paradoxně chtěla společnost RWE vykácet les v době vyjednávání uhelného phase-outu, tedy v době, kdy se rozhoduje, jestli Německo skončí s těžbou a spalováním uhlí k roku 2030 nebo až 2038. Tak masivní odmítavá reakce německé společnosti směrem k RWE naznačuje, že by mohlo jít o labutí píseň celého uhelného průmyslu. V ČR to uhlobaroni Pavel Tykač a Daniel Křetínský jistě pozorují s napětím.”

Jiří Koželouh z Hnutí DUHA jej doplnil: "Velký zájem o petici na podporu Hamabašského lesa ukazuje nejen to, že Češi a Češky projevují solidaritu s místními lidmi a ekologickými aktivisty a aktivistkami v Německu. Lidé chápou, že v Německu se právě bojuje i o to, jaký vzduch budeme dýchat a jak moc nás budou sužovat sucha a vlny veder. Globální změna klimatu začíná i v německých a českých uhelných dolech a elektrárnách.”

Jan Rovenský, Greenpeace a Jiří Koželouh, Hnutí DUHA

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla