Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Vláda rozhodla o zrušení ekologických limitů těžby hnědého uhlí na dole Bílina. Rozhodnutí nebylo velkým překvapením. Vláda již dříve dala najevo, že pro budoucnost české energetiky je podle ní uhlí zásadní komoditou. Nebyla ale schopná vysvětlit, k čemu vlastně uhlí potřebuje. Hlavní politický dokument, cestovní mapa pro českou energetiku na dalších dvacet let - aktualizovaná Státní energetická koncepce, počítá s poklesem spotřeby hnědého uhlí.

Také ministerstvem průmyslu objednaná studie Centra pro otázky životního prostředí tvrdí, že uhlí za limity na dole Bílina nebude moc Česko vytěžit, protože emise v něm uložené nemůžeme vypustit podle požadavků evropské i mezinárodní politiky na ochranu klimatu. Vláda zkrátka udělala dlouhý nos na snahu pro ochranu klimatu a přinejmenším evropskou snahu o osvobození se od závislosti na fosilních palivech do poloviny století.

Důležitá otázka je, komu má uhlí připadnout. Podle ministra průmyslu Jana Mládka se vládě podařilo zajistit uhlí pro české teplárenství. Říká to ten stejný ministr, který na setkání s českými nevládními organizacemi prohlásil, že když ekologičtí aktivisté nebudou vystupovat proti dostavbě jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně, uhlí za limity zůstane nedotčené. Stejná myšlenka, která zněla v devadesátých letech při rozhodnutí dostavět jadernou elektrárnu Temelín, která se nikdy neuskutečnila.

Vláda opakovaně tvrdí, že jí jde o lidi. Konkrétně o odpovědnost k „zhruba k milionu šesti stům tisícům českých domácností, které jsou závislé na centrálních zdrojích vytápění z hnědého uhlí“. A aby bylo řešení jednoznačné, ministr průmyslu rovnou dodává, že v případě nutnosti předělat uhelné teplárny na zemní plyn by teplo pro domácnosti zdražilo o třetinu. Přitom samotné teplárny tvrdí, že do roku 2020 mají dodávky uhlí zajištěné, takže prolomení limitů se neděje kvůli aktuálně hrozící krizi.

Zároveň ale rozhodnutí o nových zdrojích uhlí pro sektor bydlení se zcela míjí s aktivitami vlády ve snaze podporovat snižování energetické náročnosti budov. Přitom právě v praxi asi není jiný sektor, ve kterém je možné dosáhnout relativně rychle a jednoduše  podstatné snížení spotřeby energií. A to díky existujícím dotačním programům, jako je Zelená úsporám. Stejná vláda, která prolomila těžební limity,  změnila Zelenou úsporám v průběžný program, ze kterého mohou zájemci průběžně čerpat až do roku 2021. Jde o program, který funguje a má za sebou i prodělané dětské nemoci. Zároveň existuje silný trh v rekonstrukci budov, firmy se naučili využívat fungující řešení na zlepšování spotřeby energií a domácnostem v bytových domech se díky investicím snižují účty za teplo.

Hugo Charvát, Centrum pro dopravu a energetiku

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla