Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Až do nedávna ropné společnosti tvrdily, že komerční těžba v Arktidě je nevyhnutelná. Nyní to nevypadá zdaleka tak růžově. Příprava projektů se protahuje a prodražuje, firmy jsou nuceny přehodnotit své plány. Analytici navíc varují, že pokračující krize na Ukrajině může ohrozit snahy západních ropných podniků pustit se do těžby v Arktidě prostřednictvím společných podniků s ruskými firmami jako je Gazprom nebo Rosněfť. Shell má takovou dohodu s Gazpromem, ale akcionáři se začínají ptát, zda jsou tyto firmy schopny zajistit bezpečnost těžby.

Těžba ropy na arktickém šelfu je projekt, který je sporný nejen z ekologických, ale také z ekonomických důvodů. Příklad těžební plošiny Prirazlomnaja v ruské části Arktidy ukazuje, že těžba tu může být zisková pouze díky štědré podpoře státu - tedy pokud se finanční zátěž přenese ze soukromé firmy na řadové daňové poplatníky. Gazprom je zcela osvobozen od placení poplatků z těžby nerostných surovin na plošině a neplatí ani více než polovinu celních poplatků. Tímto způsobem přichází ruský rozpočet s každým barelem arktické ropy přibližně o 50 dolarů. Už je také zřejmé, že jde o surovinu nevysoké kvality, která se bude muset prodávat levněji než ropa typu Urals.

Navzdory tomu představitelé ruské vlády tvrdí, že větrná a solární energetika jsou drahé a neefektivní. Prezident Putin mnohokrát řekl, že „alternativní energetika může existovat jen tehdy, pokud je dotována.“ Zkušenosti desítek zemí, ve kterých již obnovitelné zdroje energie úspěšně konkurují těm tradičním, Putinovo tvrzení vyvracejí. Na druhou stranu je zřejmé, že těžba ropy v Arktidě existuje právě jen díky státním subvencím.

Klára Sutlovičová, Greenpeace Česká republika

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla