Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Balík lednových oznámení nového vedení těžařského gigantu Shell musel pro další firmy z oboru působit jako studená sprcha. Nejprve přišla zpráva, že Shell v posledním čtvrtletí předchozího roku očekává pokles zisku o 50 %. Pak se objevila informace, že chystá prodej svých podílů v australském projektu na zkapalnění zemního plynu v hodnotě 1,14 miliardy dolarů. Koncem ledna pak ředitel firmy Ben van Beurden oznámil investorům, že Shell letos v aljašské části Arktidy vrtat kvůli ropě nebude.

Rozhodnutí padlo poté, co o týden dříve americký soud nařídil úřadu, který těžbu ropy a plynu v moři u Aljašky povolil, že musí ještě důkladně prozkoumat všechna ekologická rizika. Na soud se obrátilo několik ekologických organizací a také původní obyvatelé Aljašky.  Za tento projekt těžaři od roku 2003 utratili už 5 miliard dolarů a výsledkem je zatím jen série pochybení a ani kapka ropy.

Také norská firma Statoil začátkem února ohlásila, že omezí své průzkumné plány na těžbu v Arktidě, klíčové oblasti svojí působnosti. Ředitel pro průzkum Tim Dodson k tomu řekl: „Naše plány na těžbu v Arktidě jsme důkladně promysleli. Jednoduše je zpomalíme. Zpomalíme je, protože můžeme. Máme řadu dalších možností, které jsou lépe připraveny.“

Nabízí se otázka, která z firem, jež mají ambice v Arktidě těžit, bude další. Náklady jsou enormní a rizika vysoká. Zřejmě ale ne dost, aby z ropné horečky v tajícím Severu vyléčily také ruskou těžební společnost Gazprom. Ta mezitím pokročila s přípravami na první komerční těžbu ropy z plošiny „Prirazlomnaja“ v Pečorském moři, u níž po poklidném protestu ruské ozbrojené složky zatkly v září loňského roku třicet aktivistů Greenpeace. Náměstek ruského ministra energetiky už oznámil, že plošina těží od 19. prosince a první tanker s ropou z Prirazlomné má odjet v únoru přes Karské moře – tedy v době, kdy v oblasti panují nebezpečné mrazivé podmínky. Je jasné, že největší hrozbou pro arktické životní prostředí jsou momentálně ruské těžební firmy.

Klára Sutlovičová, Greenpeace Česká republika

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla