Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Ekologické limity těžby vyhlášené Pithartovou vládou v roce 1991 umožňují rozvoj mosteckého regionu mimořádně hrubě zasaženého povrchovou těžbou hnědého uhlí. Vždyť za padesát let se tady zničilo na 80 obcí, včetně královského města Most, spolu se všemi kostely, kláštery, lesy, říčkami, políčky, usedlostmi a lidskými osudy. Místo investice do restrukturalizace tamějšího hospodářství se ale už osm let snaží vlády tu méně, tu více okatým způsobem limity zrušit a nechat těžaře drancovat místní kraj dalších nejméně sto let.

Premiér Rusnok označil 21. listopadu na návštěvě Mostu limity za vyčpělé a vážně uvažoval o tom, že jeho vláda, která ani nemá mandát od poslanecké sněmovny, limity zruší. Po tlaku ekologických organizací, především Hnutí DUHA a Greenpeace, po demonstraci, kterou v Ústí nad Labem zorganizovali místní občané, po větách jinak uhelného prezidenta Zemana, aby se rozhodnutí odložilo pro příští vládu, po usnesení výboru pro životní prostředí PS a nakonec i samotné sněmovny, po návštěvě starostů ohrožených obcí Horního Jiřetína a Litvínova Rusnok nakonec odvolal.

Šéf energetické kampaně Greenpeace, Jan Rovenský, k tomu řekl: „Ti všichni Jiřímu Rusnokovi jasně doporučili, aby na limity těžby nesahal. Je očividné, že k tomuto kroku nemá ani mandát, ani legitimní důvod. Pokud premiér přesto trvá na tom, že ochranu severočeských obcí před rozšiřováním povrchových dolů zruší, zavání to klientelismem, nebo dokonce korupcí.“

Další bitva o budoucí život na Mostecku tak již poněkolikáté skončila vítězstvím obyčejných lidí nad zájmy mamonu a hrabivosti uhlobaronů. Kéž je to důrazným varováním pro všechny, kdo by snad chtěli prolamovat limity v příštích letech.

Klára Sutlovičová, Greenpeace Česká republika

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla