Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Pokrok v oblasti energetické efektivnosti nových budov po roce 2020 bude patrně menší, než se dalo podle schválené legislativy očekávat. Novela zákona o hospodaření s energií, schválená na podzim 2012, stanoví v souladu se směrnicí o energetické náročnosti budov, že od roku 2020 bude možné stavět výhradně „téměř nulové domy“. Popis technických parametrů téměř nulového domu ovšem závisí na členských státech. Ministerstvo průmyslu parametry stanovilo ve vyhlášce, která platí od 1. dubna.

Zástupci stavebních firem z iniciativy Šance pro budovy propočetli, že téměř nulový dům vyhovující parametrům vyhlášky bude mít spotřebu energie na vytápění 45 kWh na metr čtvereční za rok. To je více než dvojnásobek ve srovnání se současnou technologickou špičkou, tedy pasivními domy.

Označení „téměř nulový dům“ tak nyní vzhledem k podobě vyhlášky přispívá spíše k matení pojmů. Žádoucího omezení spotřeby energie v budovách tak nebude dosaženo díky parametrům požadovaným vyhláškou, ale bude záviset na velikosti poptávky zákazníků po šetrných budovách. Pro investory, kterým záleží na tom, aby minimalizovali náklady na spotřebu energie, zůstává nejvhodnější volbou pasivní dům.

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla