Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

V Evropském parlamentu, konkrétně ve výboru pro regionální rozvoj, právě probíhá bitva o zaměření evropských fondů v období 2014 až 2020. Současný návrh Evropské komise vychází ze schválené strategie Evropa 2020, jejíž součástí je i snížení surovinové závislosti a emisí skleníkových plynů. Evropské fondy by tudíž v dalších letech mohly financovat úspory energie v domácnostech, nemocnicích nebo školách. Finanční injekce má pomoci ekonomikám členských států prosadit se v tvrdé světové konkurenci, která žene ceny fosilních paliv vzhůru.

Polský europoslanec Jan Olbrycht ale předložil několik pozměňovacích návrhů, které mají odklonit evropské peníze raději do infrastruktury pro další dovoz fosilních paliv, zejména ropy a plynu. Zcela nepochopitelně chce uvolnit tyto peníze také pro energetické giganty zapojené do systému obchodování s emisními povolenkami (ETS). Přitom největší průmyslové zdroje emisí skleníkových plynů i řady toxických látek, nebudou muset v Polsku (a ani v České republice) platit až za 70 % svých emisí - na rozdíl od firem na západ od nás. Nabízet společnostem jako PGE, ČEZ nebo ArcelorMittal další veřejné peníze, znamená živit už tak dost tučné stádečko.

Podle zpráv z Evropského parlamentu Olbrychtovy pozměňovací návrhy zřejmě nenajdou podporu. Pro Českou republiku by to byla dobrá zpráva. Velké projekty firem ať už v energetice nebo v dopravě bývají bezednou dírou na veřejné finance. Evropské fondy by se proto v oblasti výroby energie měly zaměřit na menší projekty obnovitelných zdrojů, které vyhovují cílům společné strategie Evropa 2020: jsou inovativní, přinášejí rozvoj napříč regiony i mimo průmyslová centra a nezatěžují atmosféru skleníkovými plyny.


Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla