Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Soukromí investoři v Británii nebudou stavět nové jaderné elektrárny, nedostanou-li státní podporu ve formě záruk za úvěry nebo garancí pevné výkupní ceny elektřiny. Usuzují to experti mezinárodní banky Citibank ve studii s jasným názvem „Nové jaderné elektrárny? Ekonomika říká ne“.

Analýza hodnotí rozhodnutí bývalé britské vlády, která anoncovala, že chce urychlit výstavbu nové generace jaderných reaktorů. Analytici Citibank soudí, že pro investory jsou takové projekty neúnosným rizikem. Prodělat prý mohou hlavně kvůli možnému prodražení výstavby, nejistému vývoji cen elektřiny a ekonomickým dopadům případných výpadků v provozu.

Náklady rostou

Studie shrnuje, jak rostou odhady nákladů u několika současných projektů. Investora finského reaktoru Olkiluoto, který se dosud prodražil z 3 na 5,3 miliard eur, může podle Citigroup zachránit před finančním kolapsem pouze fakt, že navýšení nákladů platí dodavatel. Náklady rostou rovněž v případě reaktoru EPR (Evropský tlakovodní reaktor) ve Francii, jehož cena se dnes odhaduje na 4 miliardy eur. Ale také například u čínské elektrárny San-Men stouply náklady na třiapůlnásobek. Odhadovaná cena roste také u zvažovaných projektů v USA.
Ve spojení s nejistotou, za kolik budou elektřinu za několik let prodávat, je riziko prodražení pro investory nepřijatelné, soudí analytici Citibank.

 

 

 

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla