Problém konečného uložení radioaktivního odpadu přináší vládám po celém světě velké výzvy, které dosud nebyly uspokojivě vyřešeny a představuje obtížně vyčíslitelná technická, logistická a finanční rizika. To je závěr první „Zprávy o jaderném odpadu ve světě 2019 – Zaměřeno na Evropu“, kterou Vám představíme v souvislostech.
Podle Zprávy o jaderném odpadu ve světě je v dočasných úložištích po celé Evropě (kromě Ruska) uloženo více než šedesát tisíc tun vysoceradioaktivního vyhořelého jaderného paliva. V rámci EU skladuje 25 % současného vyhořelého jaderného paliva Francie, následovaná Německem a Velkou Británii. Kromě toho bylo v Evropě vyprodukováno více než 2,5 milionu m³ nízko a středně aktivního odpadu pocházející z jaderné energetiky.
Mnoho vlád podceňuje náklady na ukončení jaderného cyklu. Žádná země dosud nemá konzistentní model financování, což představuje finanční riziko pro daňové poplatníky. Evropské komise má k dispozici první přehledové zprávy členských zemí, je ale její reakce na ní adekvátní? Země jako Česká republika mají také problém s přístupem k dotčeným samosprávám v místech možného konečného hlubinného úložiště.
Plná zpráva v češtině.
Shrnutí v češtině.
Plná zpráva v angličtině.
Zpráva on-line na: WWW.WORLDNUCLEARWASTEREPORT.ORG
Edvard Sequens, Calla