Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Zdá se, že stěžejním úkolem nové ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové se stalo prosazení stavby nových jaderných reaktorů v Dukovanech nebo i v Temelíně. Alespoň se tak jeví z mnoha prohlášení, vystoupení a jednání, které již v této věci od konce června 2018 zvládla.  Co se však nestihlo, je naplnit červnový vládní úkol a do konce září dokončit ekonomické analýzy, jakým způsobem by vlastně bylo možné tak obrovskou a riskantní investici zrealizovat. Zároveň jsme stále utvrzováni, že do konce roku Babišova vláda rozhodne.

Ekonomickému srovnání projektů, které přicházejí do úvahy pro ČR, jsme se věnovali zde. Od té doby vzrostla cena posledních (nejspíše již doslova) nových reaktorů AP1000 ve Vogtle v USA o 2,3 mld. USD na 21,3 mld. USD, byl oznámen další odklad spuštění reaktoru EPR ve Flamanville na rok 2020 a nárůst nákladů na něj na 10,9 mld. eur a také se ukázalo, že jihokorejské reaktory APR1400 v jaderné elektrárně Barakah ve Spojených arabských emirátech mají ochranné obálky s prasklinami a nemohou být včas uvedeny do provozu. Rovněž v maďarské Paksi, kde se mají stavět dva reaktory AES-2006 od Rosatomu, to vypadá na zpoždění zahájení stavby na rok 2020. 

Vývoj cen elektřiny různých zdrojů od banky Lazard, ukazuje, že je to právě ta jaderná, která se vyautovala z konkurenceschopného pásma a která jediná má rostoucí trend. Je dobré si uvědomit, že v případě nových reaktorů v Dukovanech se bavíme o připojení k síti okolo roku 2040 a jejich provozu do konce století. Ministerstvo financí prý pracuje s variantami návratnosti 35 a 65 let.  Při technologickém rozvoji jednotlivých obnovitelných zdrojů, akumulace, možnostech v oblasti energetické efektivity bych se i vsadil, že nás naši potomci proklejí, jestli naši politici vsadí na dávno chromého koně velkých jaderných reaktorů.  Uvidíme zda přijde jaderná zima.

Edvard Sequens, Calla

 

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla