Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Obnovitelné zdroje jsou levnější. Na této jednoduché formuli staví úřad National Audit Office (NAO) svůj nález ohledně plánované jaderné elektrárny Hinkley Point C ve své nové zprávě s názvem: „Jaderná energie ve Spojeném království“.

Ve své zprávě dochází tento kontrolní britský úřad ke zničujícímu závěru o jaderné elektrárně na jihovýchodu Anglie. Pouze u stavebních nákladů pro tyto reaktory se musí podle britského účetního dvoru během trvání stavby počítat s vícenáklady (doplatky) ve výši kolem 30 miliard liber (cca. 35 miliard euro).

Před pádem libry v důsledku Brexitu by to bylo v přepočtu ještě více. Včetně dalších garancí, především garance pevně stanovené výkupní ceny proudu ve výši 92,5 libry za každou vyrobenou megawatthodinu po dobu 35 let (nezávisle na aktuálním vývoji cen elektřiny), která byla slíbena provozovateli, dceři EdF - firmě NNBG, a garancí na opatření pro případ těžké jaderné nehody, by byly investice do výstavby větrných a slunečních elektráren pro daňové poplatníky příznivější, argumentuje NAO.

Stavební náklady v této nákladové analýze přitom nejsou obsaženy, podle údajů EdF se mají pohybovat kolem  18 miliard liber. Vláda přitom bude ručit za půjčky francouzsko - čínského konsorcia až do výše 2 miliard liber. „Odhadujeme, že se další doplatky (vícenáklady) na Hinkey Point C zvýšily od října 2013, kdy byla stanovena odběrní cena, do března 2016 z uvažovaných 6,1 miliardy liber na cca. 29,7 miliard,“ vypočítává britský úřad ve své zprávě.

Realizace starých jaderných projektů by podle zprávy NAO obecně vedla k vyšším krátkodobým nákladům než výstavba větrných a solárních elektráren. Rozhodnutí vlády, dále podporovat stavbu jaderné elektrárny, se tedy podle toho opírá více o strategické důvody než o finanční: jaderná energie je podle ní potřebná, aby se vyrovnaly přirozené výkyvy v produkci větrných a solárních elektráren.

Gabriela Reitinger, OIŽP

Originál článku
http://derstandard.at/2000041118915/Britisches-Kontrollamt-faellt-vernichtendes-Urteil-zu-AKW-Hinkley-Point

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla