Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Projekt nových reaktorů v Temelíně za cenu převyšující 300 miliard korun bude mít citelné negativní dopady na veřejné rozpočty či spotřebitele elektřiny. A jak ukazují aktuální bilance elektřiny, nebude výkon nových reaktorů ještě dlouho vůbec potřebný. Lze tak jen přivítat stále silněji znějící hlasy zasvěcených o brzkém zrušení váznoucího tendru.

Cena dvou reaktorů, každého o výkonu 1200 MW stejných jako v Temelíně, které by mohl postavit Rosatom v Maďarsku,  je udávána v součtu na 12 miliard eur (330 miliard korun). V případě dvou reaktorů EPR od firmy AREVA o výkonu 1 600 MW pro britský Hinkley Point C je vládou zveřejněná cena 14 miliard liber (460 miliard Kč). Taková investice bude mít výrazný dopad na snížení příjmů státního rozpočtu z dividend společnosti ČEZ a daně ze zisku.  Navíc se při cenách, které panují na evropském trhu s elektřinou, nemůže vrátit.  Potvrzuje to i ČEZ.

Spotřebitelé elektřiny mohou jen uvítat, že nová vláda odmítá garantované ceny elektřiny z nových reaktorů, které začal připravovat ČEZ ve spolupráci s ministerstvem průmyslu. Nemalý rozdíl by totiž zaplatil spotřebitel elektřiny. Jestliže je cena elektřiny na burze pod 40 EUR za MWh, ČEZ již zmínil potřebu doplatku až do výše 100 EUR za MWh.  Každá domácnost by tak firmě doplatila navíc 1 600,- Kč za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny. Ovšem nový ministr průmyslu Mládek chce hledat jiné formy veřejné podpory.

Návrh státní energetické koncepce počítá s potřebou elektřiny z nových reaktorů výrazně později, než se až doposud uvádělo:  nejdříve v roce 2030 a i poté se má většina vyvážet. Ukazuje se ale, že i tato bilance silně nadhodnocuje budoucí spotřebu energie, protože růst hospodářství v dalších letech o 4 až 5 % ročně je prostě nereálný. Koncepce se navíc zcela nedostatečně zabývá úsporami energie a energetickou účinností.

Projekt nových reaktorů v Temelíně bychom tak měli začít vnímat ne jako příležitost, ale spíše jako riziko pro českou ekonomiku. Navíc je to rozhodnutí, které bude ovlivňovat českou společnost po dlouhé desítky let, aniž je postaveno na seriozních faktech.

Edvard Sequens, Calla

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla