Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Aktuální odhad ceny Evropského tlakovodního reaktoru (EPR) ve francouzském Flamanville se vyšplhal na 5 miliard eur. Projekt jde ve stopách stavby stejného typu jaderné elektrárny ve Finsku, která se prodražila na dvojnásobek původní smluvní ceny.


Reaktory EPR dodávané francouzskou státní společností Areva rozhodně neplní předpoklad, že se jadernému průmyslu díky reaktorům třetí generace podaří snížit investiční náklady a dobu výstavby. Společnost EdF, investor výstavby reaktoru EPR ve francouzském Flamanville, 30. července uvedla, že podle aktuálního odhadu bude výstavba stát 5 miliard eur, tedy o 2 miliardy euro více, než byl původní předpoklad. O dva roky se také protahuje doba uvedení do provozu, nyní se očekává v roce 2014.

„Od realizace projektu ve Flamenville si Areva slibovala, že dá zapomenout na špatné zkušenosti s problémovým projektem ve Finsku. Optimismus však není na místě,“ říká Karel Polanecký, energetický analytik Hnutí DUHA. Stavba reaktoru ve Finsku zatím narostla pomalu na dvojnásobek původní ceny (ze 3 na 5,6 miliard eur). Protahuje se také doba dokončení stavby. Arava zahájila stavbu v roce 2005 a slibovala spuštění za rekordní čtyři roky, v květnu 2009. Nyní slibuje, že staveniště opustí do prosince 2012. „Francouzský projekt začala Areva realizovat o dva roky později. Svému finskému protějšku už však, pokud jde o prodražení a skluz výstavby, zdatně konkuruje. Nezbývá než dodat, že se Areva účastní také tendru na výstavbu dvou bloků v Temelíně,“ shrnuje nelichotivé výsledky jaderné renesance Karel Polanecký.

Text: redakce e-zpravodaje Chytrá energie

 

 

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla