Rok 2010 je podle expertů Duke University přelomový: solární elektřina je poprvé levnější než jaderná - konkrétně v americkém státě Severní Karolína. Důvodem jsou inovace tlačící investiční náročnost fotovoltaických panelů dolů a naopak trvale rostoucí odhady investičních nákladů nových jaderných reaktorů.
Studie Solar and Nuclear Costs – The Historic Crossover profesora ekonomie na Duke University Johna Blackburna porovnává náklady na výrobu elektřiny v obou případech bez vlivu podpůrných mechanismů – fotovoltaické i jaderné elektrárny jsou ve Spojených státech daňově zvýhodněny. Studie vyhodnocuje údaje z řady připravovaných projektů výstavby fotovoltaických i jaderných elektráren. Autor studie se opírá o trend, kdy náklady na výrobu solární energie klesly za posledních dvanáct let o polovinu. Současně předpokládá, že pokles bude pokračovat o dalších 50 % v příštích deseti letech. „Solární energetika by se tak mohla zbavit potřeby podpory,“ dodává Blackburn.
Výsledky studie potvrzuje současná situace na trhu – velké solární systémy v Severní Karolíně mohou vyrábět elektřinu za 12 – 14 centů za kilowatthodinu. Cena elektřiny u plánovaných projektů nových reaktorů je odhadována v rozmezí 14 – 18 centů za kilowatthodinu.
„Největší překážkou pro solární elektřinu jsou elektrárenské podniky. Pokud začnou se stavbou jaderných elektráren, cena elektřiny bude raketově stoupat a domácí sluneční průmysl bude i nadále slabý," komentoval směřování energetiky v Severní Karolíně právník severokarolínské ekologické organizace NC WARN John Runkle. Přitom nutnost stavět velké elektrárny nepodporuje ani federální vláda. Vyplývá to z prohlášení předsedy Federální komise pro regulaci energetiky Jona Wellinghoffa, který na konferenci Americké asociace pro větrnou energii řekl, že budoucí poptávku po elektřině lze pokrýt pomocí větrných, solárních a dalších obnovitelných zdrojů v kombinaci s efektivnějším využívání všech zdrojů elektrické energie.
Česká rizika
„Debata v USA docela dobře kopíruje i tu naši,“ říká Martin Sedlák z Hnutí DUHA. „Stát jako vlastník ČEZ by si měl včas uvědomit, že novou jadernou elektrárnu zprovozní až za více než deset let. Zelená energetika za tu dobu udělá další kus cesty v nárůstu inovací a poklesu své ceny. Vláda se však už dnes musí ptát, zda chce finančně šetrnou energetiku, nebo chce nést rizika spojená s nerealistickými jadernými sny,“ varuje Sedlák před ekonomicky náročným atomem. Propočítané scénáře ve studii Chytrá energie ukazují, že se Česko bez nových atomových bloků obejde. Příležitosti v zelené elektřině jsou téměř čtyřikrát větší než dodávky dnešního Temelína.