Informační stránky nové energetické koncepce
Chytrá energie

Generální ředitelé čtyř německých energetických gigantů hrozí odstavením atomových elektráren v případě, že by vláda pokračovala s prosazováním plánu na zavedení daně z jaderného paliva. Přitom dosud tvrdě bojovali za prodloužení životnosti reaktorů.


Vláda kancléřky Angely Merkelové připravila v letních měsících návrh energetické koncepce. Součástí je i daň na jaderné palivo, která by měla přinést odhadem 2,3 miliardy eur ročně. Největší producenti energie (RWE, E.on, Vattenfall a EnBW) straší veřejnost, že vypnou některé ze svých reaktorů, pokud bude daň na jaderné palivo přijata.

Energetičtí atomoví giganti se dani brání, neboť její zavedení by znamenalo pokles zisku. Přitom už dnes jsou nukleární společnosti ušetřeny řady tržních mechanismů. Jednou z největších nepřímých dotací do jaderného sektoru je umělé snížení odpovědnosti za jadernou škodu. Výhrůžka elektrárenských společnostní však paradoxně přichází ve stejný čas, kdy lobbovali u vlády za prodloužení životnosti svých reaktorů oproti platnému rozhodnutí, že Německo ukončí provoz svých atomových elektráren do roku 2020. Konečné rozhodnutí o zavedení daně má padnout v září. Vůdce opozičních sociálních demokratů Sigmar Gabriel vyzval vládu, aby jednání s jaderným průmyslem přerušila. „Není žádný důvod jednat s nukleárními společnostmi,“ řekl Gabriel, „za palivovou daň není potřeba zaplatit prodloužením provozní životnosti elektráren.“

Plán energetických gigantů odstavit zastaralé atomové reaktory v případě zavedení daně na jaderné palivo získal podporu německé pobočky Greenpeace. Jejich expert Tobias Muenchmeyer říká, že „energetické společnosti se přiznaly, německé jaderné elektrárny není nutné dál provozovat“. Svá slova dokládá scénáři ze studie Plán B-2050. Podle těchto analýz by bylo možné osm nejstarších nukleárních elektráren odstavit již nyní. Pokrývají pouze něco přes pět procent dodávek německé elektřiny. Dalších devět reaktorů by mohlo být vypnuto do roku 2015, kdy jejich výkon nahradí rostoucí obnovitelné zdroje.

Energetická koncepce Plán B-2050 ukazuje, že Německo může z jaderné energie vystoupit již v roce 2015 a z uhlí po roce 2040. Spotřebu energie by pokryly obnovitelné zdroje a podle analýz renomované Mezinárodní energetické agentury by mohlo dojít ke snížení ceny elektřiny. Zelená energie už dnes pokrývá více než 16 % německé výroby elektřiny.

„Je to paradoxní. Nukleární společnosti usilovaly dlouhá léta o prodloužení životnosti reaktorů. Před návrhem pravicové koalice vyměnit delší provoz za daň na jaderné palivo couvly. Bude zajímavé sledovat, zda vláda nátlaku odolá,“ komentuje debatu u našich západních sousedů Martin Sedlák z Hnutí DUHA. „Také proto, že vláda Petra Nečase hovoří o podpoře nových reaktorů v Temelíně častěji, než je na konzervativní vládu zdrávo,“ dodává s odkazem na plány ČEZ.

Projekt Chytrá energie je zaštítěn organizacemi:

Hnutí DUHA      Glopolis      Greenpeace

Veronica      Calla      Centrum pro dopravu a energetiku


Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU

Podpořila Německá spolková nadace pro životní prostředí DBU.

Odběr Newsletteru

I agree with the Pravidla